Aracılar ve Borsalar Nedir ? Ne İşe Yarar ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aracılar ve Borsalar Nedir ? Benzersiz işlevselliğe sahip farklı pazar türleridir. Borsalar, tüccarları eşleştirerek, birbirleriyle emir yürütmelerine izin verir. Aracı kurumlar müşterileriyle doğrudan işlem yapar.

Tanıtım

Aracı kurumlar ve borsalar, yatırımcıların bir varlığı diğerine dönüştürmesine izin veren kuruluşlardır. Normalde ABD doları gibi devlet tarafından ihraç edilen bir para birimi, ticarete dahil olan varlıklardan biridir, ancak olması gerekmez. Örneğin, dolar ile bitcoin satın aldığınızda, dolarınızı bitcoine çeviriyorsunuz. Hem aracı kurumlar hem de borsalar her tür varlık çifti sunabilir ve istedikleri saatte çalışabilirler. Bununla birlikte, bu iki model perde arkasında oldukça farklı çalışır ve bu, bir tüccarın her iki pazar türünde de başarabilecekleri konusunda bazı önemli farklılıklara yol açar.

En İyi ve Güvenilir Kripto Para Sitesi Hangisidir ? Nasıl Seçilir ? yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz…

Fonksiyonel Yapılar

Aracılar ve Borsalar Nedir ? belirli bir varlık çifti için alıcı ve satıcıların eşleşmesini kolaylaştıran bir piyasadır. Bu tür bir platform, tüccarların ticaretinin diğer tarafını almaya istekli karşı taraflar bulmasını kolaylaştırır. Bir borsada işlem yaparken, işlem yapabileceğiniz birçok potansiyel karşı taraf vardır. Borsa hiçbir şekilde ticarete katılmamaktadır. Platformunda işlem gören varlıkları asla satın almaz veya satmaz. Bunun yerine, ilgili tüccarları bir araya getirerek birbirleriyle ticaret yapmalarını sağlar.

Bir tüccar bir aracı kurumla işlem yaptığında, aracı kurum her zaman ticaretinin diğer tarafını alır. Bir tüccar, varlığı aracı kurumdan satın alır veya aracı kuruma satar. Aracı kurum, tüccarlarla eşleşmez ve bir emri yerine getirmek için ilgili bir tüccara ihtiyaç duymaz. Aracı kurumun portföyü her ticarette değiştiği için teknik olarak da ticaret yapıyorlar.

Aracı kurumun kendi iç konumunu yönetmenin iki temel yolu vardır. İlk olarak, aracı kurum bir ana model ile ticaret yapabilir, bu da alım satım gerçekleştikçe varlık değişikliklerine maruz kalmaları anlamına gelir. Bir ana model kullanan bir aracı kurum, portföylerini dengelemek için bazı tescilli ticaret yapabilir. Alternatif olarak, aracı kurum bir acente modeliyle çalışabilir , yani müşteri için siparişi başka bir platformda verirler. Örneğin, bir ajans modeli altında bir aracı kurum, bir tüccar adına başka bir platformda 10 bitcoin satın alarak 10 bitcoin satabilir.

Değişim Özellikleri

İki model arasındaki bu yapısal farklılık, borsaların ve aracı kurumların işlevselliğinde somut farklılıklara yol açmaktadır.

Borsalar eşleşen tüccarlar olduğundan, bir emri yerine getirmek için aynı anlaşmanın zıt taraflarını almaya istekli en az iki tüccar olmalıdır. Ek olarak, her iki taraf da ticaret sırasında varlıklarını borsada bulundurmalıdır.

Normalde bu bir sorun değildir, ancak daha az likit varlıklar veya büyük işlemler için bir borsanın bir siparişi doldurmak için yeterli likiditeye sahip olmaması mümkündür. Bir borsada, bir varlığın fiyatı, onu ticaret yapan aktörler tarafından belirlenir. Bir borsa, eşleştikten ve emir yerine getirildikten sonra tüccarlardan bir ücret talep ederek para kazanır.

Bu modelin bir sonucu olarak, her iki taraf da satın aldıkları varlığı alacak şekilde işlemler anında sonuçlandırılabilir.

Aracılık Özellikleri

Bir aracı kurum her zaman ticaretin diğer tarafını alır, böylece varlıkların yerleşimi konusunda daha esnek olabilirler. Birçok aracı kurum, tüccarların varlık için hemen ödeme yapamasalar bile belirli bir fiyattan bir ticarete kilitlenmesine izin verir. Bu, bir varlığı kısa sürede takas etmeye karar veren veya varlıklarını takas edilene kadar başka bir yerde tutmayı tercih eden tüccarlar için yararlıdır. Aracı kurumlarda likidite, piyasadaki diğer tüccarlar tarafından değil, aracı kurumun kendisi tarafından belirlenir. Aracı kurum bir emri kabul etmeye istekli olduğu sürece, tüccar işlemlerini gerçekleştirebilecektir. Bir aracı kurum, varlıklar için kendi fiyatını belirler, ancak bu fiyat, varlığın diğer piyasalardaki fiyatından etkilenir. Bir aracı kurum, bir spread uygulayarak para kazanır, aracı kurumlar

Hangi Modeli Kullanmalıyım?

Değişir. Borsalar, önceden planlama gerektirir, çünkü varlıklarınızı takas etmeden önce platformda olmanız gerekir ve finansal varlıkları taşımak birkaç gün hatta haftalar sürebilir. Ek olarak, birçok kişi, kaybolma veya çalınma riskinden dolayı varlıklarını bir borsada bırakmaktan rahatsızlık duyar. Borsalardaki tüccarlar, bir aracı kurumun sunduğu fiyat garantisinden yoksun oldukları için kayma riski altındadır.

Bununla birlikte, borsalar, bir ticaret gerçekleşir gerçekleşmez size bir varlığın sahipliğini verir, oysa aracı kurumların her şeyin oturması daha uzun sürebilir. Bir aracı kurumun ayrıca, bir borsadan daha yüksek bir spread veya ücret talep etmesi muhtemeldir, bu da son fiyatın daha az elverişli olabileceği anlamına gelir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!