Arbitraj Nedir? [Arbitraj Hakkında Bilinmesi Gerekenler]

Arbitraj Nedir?
Arbitraj Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arbitraj Nedir?

Bu yazımızda sizlerle birlikte Arbitraj Nedir? Kripto para piyasalarında arbitraj nasıl yapılır? Sorularına cevap arayacağız. Arbitraj, risk ihtimalini minimize etmektir diyebiliriz. Yatırımcının farklı piyasalardaki dengesizlik durumunu lehine çevirmek için bir piyasadan düşük fiyata yaptığı işlemi başka bir piyasada yüksek fiyattan yaparak kar elde etmesidir. Yani bir kıymetli menkulü ya da para birimini düşükten alıp başka bir piyasada yüksekten satarak kara geçmesidir.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitraj Nedir? Arbitraj işlemi nasıl yapılır? Arbitraj, eşit olmayan piyasa durumlarından yararlanma işlemidir. Arbitraj işlemini yapmak isteyen bir yatırımcı için önemli olan hızdır. Piyasalar arasındaki eşitsizlik, dengesizlik durumunu fark edip aynı anda işlem yapmalıdır. Alım satım işlemini ivedi bir şekilde gerçekleştirmek zorundadır aksi halde diğer yatırımcılar bu durumun farkına varır ve piyasa yeniden eşitlenir. Arbitrajda asıl amaç yatırımcının risksiz bir kazanç elde etmesidir bu yüzden diğer durumlardaki yatırımlardan daha fazla kazanç elde etmesi gerekir. Farklı kurlarda arbitraj yapmak istediğinizde örneğin, USD/EUR paritesinde öncelikle bunu Türk Lirası üzerinden yapmayı deneyin çünkü USD/EUR paritesinde hareketlilik çok fazla değildir ve kar oranınız düşük olacaktır. Bu yönde bir arbitraj işlemi düşünen yatırımcılara önceli TRY/USD daha sonra TRY/EUR paritesi üzerinden ikili bir işlem yapmalarını önermekteyiz.

Bu işlemi hangi yatırımcılar ya da şirketler yapar? Arbitraj işlemini işin mutfağındaki kişiler yapar demek yanlış olmayacaktır. İlgili şirketler arbitraj durumunu fark edebilmek adına gerekli yazılımları kurarlar. Kurulan bu yazılımlar üzerinden arbitraj durumu takip edilir ve bu sonucunda işlem yapılır. Arbitraj işlemini yapabilmek için piyasayı iyi takip etmek, iyi analiz etmek ve hızlı işlem yapabilme yeteneğine sahip olmak gerekmektedir. Piyasada yeni yatırım yapmaya başlayan yatırımcıların arbitraj işlemini görebilmesi ve yapabilmesi zordur. Bazı durumlarda yatırımcı arbitraj işlemi gözle görebilecek şekilde fark edebilir bazı durumlar da ise arbitraj, yazılım yüklemeden fark edilmeyebilir.

Arbitraj Nedir?
Arbitraj Nedir?

Kripto Para Piyasalarında Arbitraj?

Arbitraj Nedir? Kripto Para Piyasalarında Nasıl İfade Edilir? Düşük para piyasasında satın alınan bir kripto para biriminin aynı anda yüksek para piyasasında satılarak kar elde edilmesi işlemine kripto para piyasasında arbitraj denilmektedir. Yani yatırımcının küçük fiyat farklılıklarından yararlanarak bu farklılığı kara geçirdiği bir işlemdir. Kripto para piyasası çok hareketli ve inişli çıkışlı olduğu için yatırımcı piyasada karlı bir yatırım yapabilir yeter ki o tutarsızlığı ve dengesizliği yakalayabilsin.

Kripto Para Arbitrajı Nasıl Yapılır?

Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır? Kripto para piyasalarına ulaşımın kolay olması bu piyasalarda arbitraj yapabilmenin de kolay olduğunu göstermektedir. Bu kolaylık sayesinde kripto para piyasalarında arbitraj işlemi gün geçtikçe popülerliğini artırmaktadır. Kripto para piyasasında meydana gelen yüksek hareketlilikten dolayı aynı kripto para biriminin fiyatı iki piyasa da farklılık gösterebilir. Bu işlemler esnasında alınan işlem ücretleri de her borsada farklılık gösterebilir dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta alınan transfer ücretleridir.

Kripto Para Arbitrajı Stratejileri

Arbitraj Nedir? Bunun yöntemleri nelerdir? Kripto para borsasında finansal işlem yapan kişiler farklı stratejiler takip edebilirler. Kripto para arbitraj stratejilerinin en bilenenleri şu şekildedir; Üçlü Arbitraj, İstatistiki Arbitraj, Borsalar arası Arbitraj, Merkeziyetsiz Arbitraj.

Üçlü Arbitraj

Bir veya iki ulusal para arasında dolaylı bir şekilde elde edilen çapraz kur ile dolaysız bir şekilde edilen edilen kur arasındaki farklılıktan doğan arbitrajdır. Bir yatırımcı kripto para borsasında bir ya da iki kripto para birimiyle işlem yapabilir. Örneğin; BTC karşılığında Tether alıp daha sonra bunu Solona ile değiş tokuş yaparak bu üçlü arasında herhangi bir fiyat farklılığından karlı çıkış yapabilir.

İstatistiki Arbitraj

Bir tür birleştirme tekniği diyebiliriz. Amaç yüksek arbitraj işlemleri sayesinde kar oranını maksimuma çıkarmaktır. Çok kısa vadede işlem gören binlerce portföyler kullanan ticaret stratejileri grubunu ifade eder.

Borsalar arası arbitraj

Arbitraj Nedir? sorusunun temel cevabı bize borsalar arası arbitraj hakkında bilgi vermektedir. Zira arbitraj işleminin en temeli borsalar arası arbitrajdır. Farklı borsalarda aynı para birimi ile kar amaçlı işlem yapmaktır diyebiliriz.

Merkeziyetsiz Arbitraj

Merkezi borsalar ile kripto borsaları arasında fiyat farklılığının çok fazla olduğu durumlarda yatırımcılar merkeziyetsiz bir borsa ile merkezi borsa arasında alım satım işlemi gerçekleştirmeyi tercih ederler.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!