Ayı Piyasaları Nedir ? Ne Anlama Gelir ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayı Piyasaları Nedir , diğer boğa piyasaları olmak üzere iki ana piyasa trendinden biridir . Ayı piyasaları, bir piyasadaki genel bir olumsuz eğilimi ifade eder. Ayı piyasaları genellikle boğa piyasalarından çok daha kısadır ve varlık fiyatlarında tek bir büyük düşüş olduğunda girilebilir. Piyasalar her zaman ya bir boğa piyasasında ya da ayı piyasasındadır ve ikisi toplu olarak bir tam piyasa döngüsü yaratır.

ABD hisse senetlerindeki en son ayı piyasası, COVID-19’un ilk aşamalarında 2020 yılının Mart ayında başladı. Bitcoin, 2017 sonlarında 20.000 dolar civarında bir fiyat rekoru kırdıktan sonra 2018’de bir ayı piyasası yaşadı.

Piyasa fiyatlarının genellikle süresiz olarak artması beklenir, bu nedenle bu normdan sapmalar ayı piyasasının önemli bir işaretidir. Ayı piyasasının tanımı, farklı piyasalarda farklılık gösterir. Bir ayı piyasası için ortak bir ölçüt, önceki yüksek seviyelere göre %20’den fazla bir düşüş. Ancak bu tanım, farklı tipik oynaklık seviyelerine sahip piyasalar arasında farklılık gösterebilir. Bitcoin piyasalarında ayı piyasası eşiği %20’den çok daha yüksek olabilir.

Ayı Piyasalarının Nedenleri Nelerdir?

Ayı piyasalarına birçok farklı olay neden olabilir. Daha geniş ekonomik gerilemeler genellikle ABD hisse senetlerindeki ayı piyasalarına karşılık gelir. Bu gerileme, yüksek işsizlik, düşük tüketici harcamaları ve yatırım eksikliğini içerebilir.

Bitcoin ayı piyasaları, yatırımcı tutumundaki veya duyarlılığındaki değişikliklerle tetiklenebilir. Yatırımcılar para biriminin fiyatına olan güvenlerini kaybettiklerinde pozisyonlarını satarlar ve fiyatı daha da düşürürler. Hükümet düzenlemeleri veya şirket benimsemeyle ilgili kötü haberler, yatırımcıların güvenini etkileyebilir.

En İyi ve Güvenilir Kripto Para Sitesi Yazımızı okumak için Tıklayabilirsiniz…

Ayı Piyasaları Nedir ? Ayı Piyasasında Ne Olur?

Ayı piyasaları artan satış ve devam eden aşağı yönlü fiyat baskısı görecek. Fiyatlar düştükçe, marj tamamlama çağrıları veya azalan portföyü riske atma isteği nedeniyle ek kişiler satış yapmak zorunda kalacak . Ayı piyasalarında yatırımcılar riskli varlıklara sahip olma konusunda daha fazla endişe duyacaklar. Ayı piyasası sırasında piyasayla ilgili kötü haberler daha yaygın hale gelecek.

Ayı piyasaları, boğa piyasalarından çok daha kısa olma eğilimindedir. Hisse senetleri için ayı piyasaları genellikle bir yıl veya daha kısa sürer. Bitcoin için bir ayı piyasası bundan çok daha kısa olabilir.

Piyasa Döngülerine Hazırlanmak

Uzun vadeli yatırım stratejileri tipik olarak piyasa döngülerine çok fazla tepki vermez. Ayı piyasalarında, uzun vadeli bir yatırım stratejisi, sadece tutarlı bir pozisyonu korumak olacaktır.

Daha aktif ticaret stratejileri, ek kar elde etmek için piyasa döngülerinden yararlanmaya çalışır. Tüccarlar, bir ayı piyasası sırasında fiyatlar daha düşük olduğunda daha fazla satın almaya çalışacak ve bir boğa piyasası sırasında fiyatlar daha yüksek olduğunda bir pozisyonu elinde tutmaya veya satmaya çalışacaklardır. Bu tür bir strateji, yapılması son derece zor olan piyasanın zamanlamasını gerektirir. Tüccarlar aktif bir ticaret stratejisini yanlış anlarsa, para kaybedebilirler.

Çeşitlendirme , bir yatırımcı için piyasa döngülerinin etkilerini en aza indirmenin bir yoludur. Birçok farklı piyasaya maruz kalan yatırımcılar, sadece bir piyasada ayı piyasasından daha az etkilenecektir. Çeşitlendirme, aynı anda ayı piyasaları yaşamamaları için, birbiriyle ilişkili olmayan piyasalarda en iyi sonucu verir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!