Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir?
Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir?

Derinlik çizelgeleri genellikle kripto para birimlerinde ve diğer finansal araçlarda kullanılır. Bitcoin ve diğer altcoinlerde fiyat yönünü tahmin etmek için kullanılan yöntemlerden biri de derinlik tablolarını okumaktır. Peki ticaret anlaşmalarını gösteren derinlik çizelgeleri nasıl okunur ve yorumlanır? Bu konuyu sizler için araştırdık.

 

Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir?

Kripto para birimlerinde bir derinlik tablosu, seçilen bir para birimi için alım ve satım emirlerini içeren bir göstergedir. Tablo ayrıca bekleyen sipariş bilgilerini de içerir. Her kripto para biriminin, sipariş bilgilerine göre değişen bir derinlik haritası vardır. Bitcoin’e özgü olan Bitcoin Derinlik Tablosu olarak adlandırılır. Derinlik tablosu, borsanın elindeki verilerdir ve İngilizce’de “order book” olarak adlandırılır.

Kullanıcı sayısının fazla olması nedeniyle Binance’in derinliği tam olarak ne kadardır pek çok kişinin merak ettiği bir sorudur. Binance üzerinde bulunan derinlemesine tablo sayesinde seçilen para birimi için alış ve satış emirlerini kontrol etmek ve bu emirler için fiyat değerleri girmek mümkündür. Derinlik tablosunda alış ve satışların tutulduğu bir sütun bulunur ve girilen emir işlem gerçekleşene kadar bu tabloda kalır. Genel piyasa trendini anlamak için kullanılan bu tabloda bekleyen emirler arka arkaya listelenir.

 

Derinlik Tablosu Neden Önemlidir?

Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir? Düzgün analiz edildiğinde, kripto para birimi derinlik çizelgeleri yatırımcılar için kazançlı olabilir. Bu nedenle bu tabloların önemi iyi anlaşılmalıdır. Kripto para borsalarının çalışma mantığı, karşılıklı emirlerin eşleşmesine bağlıdır. Bu sistemde satış emri karşılığında alış emri verilirse işlem tamamlanır. Aksi takdirde girilen emir açık emir defterine kaydedilecektir.

Bu şekilde, tüm açık bekleyen emirler derinlik tablosuna kaydedilir ve bu da piyasa hakkında genel yorumlar yapılmasına yardımcı olur. Derinlik tablosunda alıcılar ve satıcılar tarafından girilen emirler ilgili sütunlarında satır satır gösterilir ve iki taraf derinliği oluşturur. Düzgün yorumlanmış bir derinlik tablosu, etkili bir şekilde yatırım kararları verebilir ve olası piyasa hareketlerinden tam olarak yararlanabilir. Bunun için borsa derinliğini nasıl yorumlayacağımızı öğrenmek gerekiyor.

 

Derinlik Tablosu Nasıl Yorumlanır?

Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir? Derinlik tablosunu yorumlamaya başlamadan önce, tablodaki bilgilerin anlamını anlamak önemlidir. Bir Bitcoin örneği alacak olursak; Bitcoin derinlik grafiğinde BTC alıcı ve satıcılarının girdiği emirler üst üste bindirilir. Buradaki bir satın alma emri BTC’ye olan talebi gösterirken, bir satış emri arzı gösterir. Bitcoin Derinlik Tablosundaki verileri yorumlayarak piyasa arz ve talep dengesini analiz etmek ve yoğunlaşmanın yönünü tahmin etmek mümkündür. Derinlik tablosunda aynı fiyattan gerçekleşen emirler sadece bir kez gösterilir. Bu nedenle aynı fiyattan girilen emirler arka arkaya toplanır. Yani derinlik tablosuna girilen komutlar tek bir kişi tarafından verilmemiş olabilir. Grafik tüccar emirlerini toplar ve ayrıca destek ve direnç noktalarını gösterir. Bu sayede kripto para birimlerinin analizi kolaylaşır.

Tercih ettikleri kripto para birimi için derinlemesine çizelgeleri nasıl okuyacaklarını merak eden yatırımcılar, çizelgeleri okumayı öğrenmelidir. Derinlik tablosu henüz gerçekleşmemiş emirleri içerir. Bu siparişlerin fiyatı ve miktarı dikkate alınmalıdır. Kabaca söylemek gerekirse, grafikte bekleyen alış emirlerinin toplamı satış emirlerinden fazlaysa, fiyat düşecektir. Ancak hacim ve değer olarak daha fazla bekleyen satış emri varsa birim fiyat artışından bahsedebilirsiniz. Ancak sistemdeki büyük siparişler balinalara karşılık gelebilir. Bu nedenle, destek ve direnç noktalarını takip ederek ve genel piyasa değerlendirmeleri yaparak derinlik çizelgelerini analiz etmek önemlidir.

 

Derinlik Haritaları Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir? Bazı durumlarda, derinlik çizelgeleri yatırımcıların kafasını karıştırabilir. Bu tablodan en iyi şekilde yararlanmak için fiyatı, hacmi, mevcut piyasa fiyatlarını ve daha fazlasını aynı anda takip edin. Örneğin, büyük bir bekleyen satış emri, derinlik tablosu okuması yanlışsa, ilk bakışta düşüş beklentisi olarak yorumlanabilir.

Ancak satış emrinin fiyatı anlık fiyattan yüksekse fiyatın yükseleceğini gösterir. Çünkü satıcılar varlıkları yüksek fiyattan satmak, alıcılar ise düşük fiyattan almak isterler. Dolayısıyla böyle bir grafikte satıcıların fiyatı daha yukarı çekmeye çalıştıklarından söz edilebilir ve grafik yükseliş olarak yorumlanır. Derinlik haritaları ile ilgili bazı önemli konular şunlardır:

 

-Bekleyen emir sayısının fazla olması yorum yapmayı zorlaştırıyor. Örneğin, büyük bir satınalma siparişi girilmesine rağmen, işlemin sadece küçük bir kısmı gerçekleşebilir ve bu da işlemin iptal edilmesiyle sonuçlanabilir.

-Derinlik tablosunda listelenen tüm siparişlere başka bir şey olmayacak.

-Durgunluk sırasında, derinlik çizelgesinde büyük bir değişiklik olmamıştır.

-Bir işlemin bir kerede yapılması gerekmez, kademeli olarak gerçekleşebilir. Unutulmamalıdır ki alıcılar ve satıcılar fiyatı istedikleri seviyeye çekmeye çalışmaktadır. Ancak, piyasa yönü beklendiği gibi değilse ve karşılık gelen bir emir girilmemişse, bu işlemler gerçekleşmeyecektir.

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!