Bitcoin Hacklenebilir Mi ? Ağ Çözümlenebilir Mi ?

featured
Abstract bitcoin wallpaper. Cryptocurrency, finance, e-commerce and payment concept. 3D Rendering
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Hacklenebilir Mi ? Bitcoin’in blok zinciri ve ağı son derece güvenlidir ve 12 yılı aşkın süredir artan bir servet hacmini korumaktadır.

Bitcoin, sahte para biriminin dolaşımına asla izin vermeyen tek para sistemidir.

Bitcoin’in gelecekteki güvenliği hakkında birkaç teorik endişe var. Bununla birlikte, bu tür tehditler sadece Bitcoin’i değil, neredeyse tüm dijital sistemleri kıracaktır.

En İyi ve Güvenilir Kripto Para Sitesi Hangisidir ? Nasıl Seçilir ? yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz…

Bitcoin Güvenliği

Yeni bir fenomen olarak, Bitcoin çok fazla şüphecilikle karşı karşıya. FDIC sigortası veya geleneksel kurumlar tarafından desteklenmeyen tamamen dijital bir servet depolama yöntemi olarak kullanıcılar, kriptografi veya blok zinciri teknolojisindeki güvenlik açıkları konusunda da endişelenebilirler. Bununla birlikte, Bitcoin ağı hem arızalara hem de saldırılara karşı sağlam olduğunu kanıtlamıştır. Blok zincirinin kendisi ekonomik ve teknik olarak yolsuzluğa karşı dayanıklıdır.

“Bitcoin blok zinciri veritabanı hiç saldırıya uğramadı.”

Bitcoin’in Güvenlik Endişeleri

Bitcoin Hacklenebilir Mi ? Bitcoin nispeten yeni bir teknolojidir, ancak on iki yıllık varlığı içinde Bitcoin, dünyanın en güvenli dijital sistemi ve şimdiye kadar icat edilen en güvenilir para sistemi olduğunu kanıtlamıştır. Bitcoin’in blok zinciri hiçbir zaman saldırıya uğramadı ve ağda şimdiye kadar sıfır sahte para birimi söylendi.

Herhangi bir yazılımda olduğu gibi, Bitcoin de mükemmel veya yanılmaz değildir. Zaman zaman küçük hatalar ortaya çıkıyor ve bugün veya gelecekte Bitcoin’i tehdit edebilecek teorik güvenlik endişeleri var. Bu makale bu endişeleri inceleyecektir.

Bitcoin Kullanıcı Güvenliği ve Bitcoin Ağ Güvenliği

Bitcoin kullanıcılarının karşılaştığı güvenlik endişeleri ile Bitcoin ağı ve teknolojisi ile karşı karşıya olanlar arasında ayrım yapmak önemlidir. Bitcoin kullanıcıları, özel anahtarlarını, şifrelerini ve diğer hassas bilgilerini saldırganlara veya kayıplara karşı dikkatli bir şekilde korumalıdır.

Bununla birlikte, Bitcoin ağının güvenlik endişeleri, temel kriptografinin güvenliğini, eşler arası ağın sağlamlığını ve Bitcoin madencilerinin hash oranını içerir.

Bitcoin Blockchain Ne Kadar Güvenli?

Bitcoin, hem bir blok zinciri veri tabanı hem de veri tabanını oluşturmak ve güncellemek için iletişim kuran düğüm adı verilen bir bilgisayar ağıdır . Ağ, eşit derecede büyük, dağıtılmış sayıda insanın sahip olduğu yüz binlerce bilgisayarı içerir. Herkes bu ağa niteliksiz olarak katılabilir.

Bu açık sistem tarafından tutulan veritabanı hiçbir zaman saldırıya uğramamıştır. Bunun nedeni, bir bilgisayarın veritabanını hacklemenin diğer her bilgisayarın veritabanını bozmak için yetersiz olmasıdır. Aslında, ağdaki diğer bilgisayarlar, güvenliği ihlal edilen kullanıcıyı veritabanlarının bozulduğu konusunda otomatik olarak uyaracak ve ya hatayı düzeltmelerine yardımcı olacak ya da onları ağdan kesecektir.

Daha da etkileyici olanı, geçerli blok zincirine sahip tek bir bilgisayarın, geçersiz veya güncel olmayan zincirlere sahip sonsuz sayıda bilgisayarı düzeltebilmesidir. Ağ, çoğunluğun görüşünü değil, nesnel olarak en geçerli zinciri takip eder.

Çifte Harcama ve Sahte Bitcoin

Bitcoin Hacklenebilir Mi ? Bitcoin’in temel özelliklerinden biri, para arzının sıkı kontrolü ve şeffaflığı ve aynı paranın iki kez harcandığı veya nihai olarak kabul edildikten sonra bir işlemin tersine çevrildiği çift harcamaları önleme yeteneğidir. Bu özellikler Bitcoin düğümleri tarafından uygulanır ve bu kurallardan herhangi biri ihlal edilirse Bitcoin’in itibarı ve güvenilirliği tehlikeye girer.

%51 Saldırı

%51 saldırısı olarak adlandırılan Bitcoin’in güvenliğiyle ilgili en popüler endişelerden biri, potansiyel olarak çift harcamaya neden olabilir. %51 saldırısı, bir Bitcoin madencisi veya madenci grubunun geçmiş Bitcoin bloklarını değiştirme veya değiştirme girişimidir. Saldırgan, bir veya daha fazla bloğu değiştirerek, daha önce kapatılmış işlemleri etkin bir şekilde geçersiz kılabilir ve bitcoin çalabilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, başarılı bir %51 saldırısı sağlamak için kötü niyetli bir aktörün , Bitcoin ağının hash oranı olarak adlandırılan toplam bilgi işlem gücünün en az %51’ini kontrol etmesi gerekir . Bu, ağın diğer tüm üyelerinin toplamından daha fazla bilgi işlem gücü anlamına gelir. Bu nedenle, %51 saldırıları çok büyük miktarda para, enerji ve özel donanım gerektirir. Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto.

Bitcoin ağı büyüdükçe ve fiyat arttıkça Bitcoin madencilerinin hash oranı da arttı. Bu eğilim, sürekli olarak %51 saldırılarının yürütülmesini daha zor hale getirerek Bitcoin’i daha güvenli hale getirdi. Bitcoin’in fiyatı yükselmeye devam ettikçe, Bitcoin’in hash oranı ve güvenliği de artmaya devam edecek.

Bitcoin’in Teşvik Modeli

%51 saldırısının yüksek maliyetine ek olarak, Bitcoin madencilerin dürüst kalması için ek teşvikler sağlar. Kötü niyetli bir madenci başarılı bir saldırı gerçekleştirse bile, çaldıkları Bitcoin’in değerini düşürerek Bitcoin’in fiyatını düşürürler. Saldırganın ASIC adı verilen ve yeniden kullanılamayan ve pahalı olan Bitcoin madencilik ekipmanı da işe yaramaz hale gelecek. Bu ekonomik teşvikler, Bitcoin’in çekirdek tasarımıyla birlikte, Bitcoin’e karşı %51 saldırısının başarılı olmasını engelledi.

Bitcoin Eşler Arası Ağ Ne Kadar Güvenli?

Bitcoin Hacklenebilir Mi ? Bitcoin’in eşler arası ağı tamamen açık ve merkezi olmayan bir ağdır. Dünyanın dört bir yanından on binlerce düğüm, günün her saatinde işlemleri ve blokları paylaşmak için birbirleriyle iletişim kurar. Bu ağ, herkesin Bitcoin blok zincirine katılmasına ve görüntülemesine izin verir.

Bitcoin düğümleri, para politikası ve çift harcama direnci de dahil olmak üzere ağın kurallarını uygular. Bitcoin düğümlerinin önemli bir kısmı çevrimdışına alınırsa, kötü niyetli bir oyuncu, örneğin para politikasını değiştirmek için blokların iletimini etkili bir şekilde bozabilir ve muhtemelen ağın kurallarını değiştirebilir.

Hizmet Reddi Saldırıları

Bu nedenle, Bitcoin düğümlerinin güvenliği, bir bütün olarak ağın güvenliği için çok önemlidir. Bitcoin geliştiricileri yeni işlem türleri tasarlarken veya yeni özellikler sunarken, bu özelliklerin düğümleri , onları çevrimdışına alabilecek Hizmet Reddi saldırılarına karşı savunmasız hale getirip getiremeyeceğine çok dikkat ederler.

Açıklıyor Bitcoin Seneryo değil tam Turing . Komut dosyası döngüleri etkinleştirirse, bir saldırgan, onu doğrulamaya çalışan düğümlerin kaynaklarını tüketecek olan sonsuz döngülü bir işlem oluşturabilir. Bu, düğümleri çökertecek ve onları ağdan kaldıracaktır.

Bitcoin, bu tür saldırılardan kaçınmak için tasarlanmıştır ve Dandelion ve Erlay gibi önerilen birkaç yükseltme, Bitcoin düğümlerinin güvenliğini ve gizliliğini geliştirmek için çalışmaktadır.

Bitcoin İnternet Olmadan Hayatta Kalabilir mi?

Bitcoin, diğer birçok dijital hizmet gibi öncelikle internet üzerinden çalışır. Toplum, otoriter ülkelerde düzenli olarak meydana geldiği gibi, ya büyük teknolojik başarısızlıklar ya da hükümet müdahalesi nedeniyle varsayımsal olarak internete erişemeyebilir. Böyle bir durumda, eski finansal sistem de dahil olmak üzere hemen hemen her dijital hizmet, sadece Bitcoin değil, kaosa da düşecektir.

Bu gerçekleşirse, Bitcoin ağındaki çoğu madenci ve düğüm birbiriyle iletişimi kaybedecek ve ağ yeni bloklar üretememe ve yeni işlemler yayınlayamama riskiyle karşı karşıya kalacaktı. Bununla birlikte, her düğüm internet kaybolmadan önce sahip oldukları blokları depolamaya devam edeceğinden, blok zincirinin mevcut durumu mükemmel bir şekilde bozulmadan kalacaktır.

İnternet bağlantısı geri döndüğünde veya başka bir çözüm bulunduğunda, düğümler ve madenciler eskisi gibi yeni bloklar yayınlamaya devam edebilirler. Blok zinciri geçici olarak ayrılmış olsa bile, Bitcoin düğümleri, takip edilecek nesnel olarak en geçerli blok zinciri üzerinde uzlaşma ve anlaşma yeteneğine sahiptir.

Bitcoin’in İnternete Alternatifleri

Bitcoin Hacklenebilir Mi ? Bitcoin ağı ayrıca internet dışındaki ağlar üzerinden de çalışır. Bitcoin blokları radyo, ağ ve hatta uydu üzerinden yayınlanır. Geliştiriciler bu çözümleri geliştirmek, kullanımlarını kolaylaştırmak ve böylece Bitcoin’i daha sağlam ve internet bağlantısına daha az bağımlı hale getirmek için çalışıyor.

Bitcoin’in Kriptografisi Ne Kadar Güvenli?

Kriptografi, bitcoin’in bir taraftan diğerine güvenilmez bir şekilde aktarılmasını sağlayan şeydir. Spesifik olarak Bitcoin, onlarca yıldır bozulmadan kalan ECDSA adlı bir dijital imza algoritması kullanır . Ancak, bir saldırganın imzalar oluşturmasına ve kendilerine ait olmayan bitcoin harcamasına izin veren bu planın kırılma olasılığı her zaman vardır.

Güvenlik açısından kritik başka bir şifreleme algoritması, Bitcoin’in İş Kanıtı algoritmasının, Lightning Network u HTLC’lerinin ve daha fazlasının arkasındaki rastgele, tek yönlü işlev olan SHA-256 karma işlevidir . SHA-256’yı tersine çevirmek veya rastgeleliğini kırmak için bir yöntem geliştirilmiş olsaydı, bir saldırganın potansiyel olarak Lightning Network’teki fonları çalmasına ve böyle bir bilgiye sahip olmayan madencilerden çok daha hızlı madencilik yapmasına olanak tanırdı.

ECDSA veya SHA-256’nın kötü niyetli bir aktör tarafından ele geçirilmesinin sonucu Bitcoin için felaket olur. Ancak bu algoritmalar uzun yıllardır varlığını sürdürmekte ve Bitcoin dışında birçok sistem tarafından kullanılmaktadır. Bitcoin tehlikeye girerse, güvendiğimiz diğer birçok sistem de tehlikeye girer.

Herhangi bir algoritmanın iyi huylu bir aktör tarafından güvensiz olduğu keşfedilirse, Bitcoin ağı daha güvenli bir şifreleme algoritmaları grubuna geçebilir ve çalışmaya devam edebilir, ancak bu mevcut kullanıcılar için oldukça zahmetli olacaktır.

Kuantum Bilgisayarları

Bitcoin’in kriptografisine yönelik popüler bir teorik güvenlik açığı, pratik bir kuantum bilgisayarın uygulanmasını içerir. Kuantum bilgisayarlar atom altı düzeyde hesaplama yapar ve olağanüstü verimlilik ve hıza ulaşır. Bilim adamları birkaç yıldır güçleri hakkında teoriler üretse de, pratik bir uygulama henüz icat edilmedi.

Tek bir varlığa bir kuantum bilgisayara tek erişim hakkı verilseydi ve bitcoin madenciliği yapmayı seçseydi, muhtemelen madencilik endüstrisine hükmedecek ve Bitcoin’e %51 saldırı gerçekleştirme kapasitesine sahip olacaklardı. Alternatif olarak, bir kuantum bilgisayar, en zengin Bitcoin adreslerinin özel anahtarlarını kaba kuvvetle zorlayabilir ve bu bitcoin’i çalabilir. Her iki durumda da Bitcoin ağına olan güven sarsılacaktır.

Bitcoin’e karşı kuantum bilgisayar argümanı, ekonominin geri kalanını düşünene kadar geçerli görünüyor. Tek bir kötü niyetli varlık, pratik bir kuantum bilgisayar ürettiyse, sadece Bitcoin’i değil, hemen hemen her sistemi hackleyebilir. Bu senaryoda tüm finansal sistem risk altında olacaktır.

Aslında, Bitcoin, bir banka hesabı veya kredi kartından çok daha yüksek bir entropi seviyesi kullandığı düşünüldüğünde, aslında daha güvenli sistemlerden biri olacaktır. Bir kredi kartı 16 haneli ve 3 haneli bir güvenlik kodu kullanarak 10^19 entropi sağlarken, Bitcoin özel anahtarları 2^128 veya kabaca 10^38 entropi kullanır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!