Fantom (FTM) Nedir?
Fantom (FTM) Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fantom (FTM) Nedir ?

Fantom (FTM), DAG tabanlı bir akıllı sözleşme platformudur. Temel amacı, halka açık dağıtılmış defter teknolojisinin ölçeklenebilirlik sorununu çözmektir. Bu durumda platform, mevcut DAG tabanlı protokolün geliştirilmiş bir sürümünü kullanarak geleneksel blok zinciri tabanlı depolama altyapısından ayrılmayı planlıyor.

Yeni bir protokol olan Fantom, Lachesis protokolünü benimser ve Fantom Opera zincirine entegre olmayı amaçlar. Fantom, dünyadaki tüm ticaret araçları arasında uyumluluk sağlamak için tasarlanmıştır. Olay bloğunun arazi sıralamasını almak için Lamport adlı bir zaman damgası kullanır. Kripto borsalarına dair detaylı bilgiye bir önceki yazımızın yer aldığı link üzerinden ulaşabilirsiniz.

DAG Nedir ?

Fantom (FTM) Nedir? DAG, düğümlerin bireysel işlemleri temsil ettiği tek yönlü bir grafik olan bir veri yapısıdır. Herhangi bir döngüsü yoktur ve buna “Yönlendirilmiş Döngüsel Grafik” denir. DAG tabanlı kripto para birimleri, her işlemi farklı bir şekilde temsil etmek için bu yapıyı kullanır. DAG’da blok zincirindekini yansıtan blok boyutu sınırı yoktur. Ayrıca, bir veritabanının boyutunu artırmak için veri madenciliğine gerek yoktur. DAG ağındaki düğümler, önceki işlemlerin geçerliliğini doğrulamak ve ağdaki kötü amaçlı etkinlikleri önlemek için İş Kanıtı veya PoW kullanır.

 

Fantom (FTM) Coin’in Avantajları Nedir ?

Fantom (FTM) Nedir? Fantom, CryptoNode algoritmasına dayanan ilk kripto para birimidir. CryptoNode madencilik protokolünü kullanan Fantom, madenciliğe katılmak için pahalı donanımlar gerektirmez. 64 bit CPU ile madencilik yapılabilir.

CryptoNode, son derece özel işlemlere olanak tanıyan açık kaynaklı bir algoritmadır. Teknoloji, işlem taraflarının anonim kalmasını sağlamak için sıradan imzalar yerine genel imzaları kullanır. Genel imza nedeniyle, kullanıcılar ile işlemleri anonim hale gelen kullanıcılar arasında kimin özel anahtarının kullanıldığını belirlemek mümkün değildir.

 

Fantom (FTM) Coin’in Özellikleri Nedir ?

 • Kripto para borsalarında işlem görebilir ve diğer kripto para birimleri ile takas edilebilir.
 • Bir ödeme aracı olarak kullanılabilir.
 • Stake edilebilen ve düğümleri doğrulayarak staking sürecine katılabilen kripto para birimlerinden biridir.
 • En fazla iki dakika içinde alım, satım veya takas işlemlerinin onaylanmasını sağlar.
 • FTM tokenkeri hem çevrimiçi hem de çevrimdışı cüzdan sürümlerinde saklanabilir.
 • DeFi paketlerinde teminat olarak kullanılmaktadır.

 

Fantom (FTM) Coin Kurucusu veya Kurucuları Kimdir ?

Fantom (FTM) Nedir? Merkezi Güney Kore olan Fantom (FTM)’un CEO’su Michale Kong’dur. Dr.Ahn Byunk Ik ve Avustralya’da beraber çalıştığı meslektaşları tarafından 2018 yılında kurulmuştur.

 

Fantom (FTM) Nasıl Satın Alınır ?

Fantom (FTM) Nedir? Fantom (FTM) token, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak FTM/USDT veya FTM/TRY paritesinde işlem yapabilir ve FTM satın alabilirsiniz.

 

Fantom (FTM) Projesi Nedir ?

Fantom (FTM) Nedir? Fantom, Fantom ağını güvence altına alan ve işlem hızı ve güvenliği sağlayan Lachesis adı verilen “lidersiz” bir PoS konsensüs mekanizması üzerinde çalışır. Lachesis bir aBFT konsensüs mekanizmasıdır; bu, ağ verilerinin farklı zamanlarda işlenebileceği ve ağın, ağ sürecine aşırı zarar vermeden katılımcıların üçte birine kadar hatalı veya kötü niyetli davranışlarda bulunmasına tolerans gösterebileceği anlamına gelir.

Lachesis ayrıca neredeyse anında hassasiyete sahiptir. Bu, iş kanıtı (PoW) ağlarında olduğu gibi sıkıcı blok onaylarını beklemeden işlemlerin saniyeler içinde onaylanabileceği ve tamamlanabileceği anlamına gelir. Nispeten uzun bir blok doğrulama sürecinden kaçınarak, bu aBFT sistemi çoğu Bizans Hata Toleranslı (BFT) sisteminden daha hızlı ve daha ölçeklenebilirdir.

Phantom Network, en iyi şekilde, tüm şekil ve boyutlardaki dApp’lerin tek bir alt ağını barındıran bir süper ağ olarak kavramsallaştırılmıştır. Fantom’un altyapısı, tüm ağın verimli çalışmasını sağlamak için Eş zamansız Bizans Hata Toleranslı (aBFT) Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması ile birbirine bağlıdır. aBFT ağı, hızı en üst düzeye çıkarırken ağı güvenli tutmak için tasarlanmıştır.

 

Fantom (FTM) Sıkça Sorulan Sorular

Fantom (FTM) Nedir?

 1. Fantom (FTM) Nedir ?

Fantom (FTM), DAG tabanlı bir akıllı sözleşme platformudur. Temel amacı, halka açık dağıtılmış defter teknolojisinin ölçeklenebilirlik sorununu çözmektir.

 1. Fantom (FTM) Ne İşe Yarar ?

Fantom, Fantom ağını güvence altına alan ve işlem hızı ve güvenliği sağlayan Lachesis adı verilen “lidersiz” bir PoS konsensüs mekanizması üzerinde çalışır.

 1. Fantom (FTM) Kurucusu veya Kurucuları Kimdir ?

Merkezi Güney Kore olan Fantom (FTM)’un CEO’su Michale Kong’dur. Dr.Ahn Byunk Ik ve Avustralya’da beraber çalıştığı meslektaşları tarafından 2018 yılında kurulmuştur.

 1. Fantom (FTM) Toplam Arzı Ne Kadar ?

Toplam arzı 2,545,006,273 FTM olan kripto paranın dolaşımdaki arzı ise 2,545,006,273 FTM’dir.

 1. Fantom (FTM) Nasıl Alınır ?

Fantom (FTM) token, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak FTM/USDT veya FTM/TRY paritesinde işlem yapabilir ve FTM satın alabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!