Kripto Para Haram Mı ? Kripto Para Dini Yönlerden Yasak Mı ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda kripto paralardaki ilgi gittikçe artmaya devam ediyor. Kripto paralarda yatırım yapmak  isteyen bir çok kişi bazı soru işaretlerine cevap arıyor. Bunlardan en çok sorulan sorulardan bir tanesi de Kripto Para Haram Mıdır? Şimdi bu sorunun cevabına bakalım.

Kripto paralarla ilgili bir çok araştırma içerisinde olan yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ilk olarak kripto parayı anlamaya çalışıyor. Yapılan sorgulara baktığımız da kripto para nedir ? kripto para haram mı? Nasıl alınır- Nasıl satılır ?              

Kripto Para Haram Mı?

Diyanet İşlerinden yapılan açıklamayı buraya bırakıyoruz. ”Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda ‘Saadet zinciri’ olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Bunların yanında Twitter ve İnstagram hesaplarımızı takip edip anlık haberlere, yazılara ulaşabilirsiniz.

Resmi siteden yapılan fetvayı sizler için buraya yazdık.

Bir diğer en çok araştırılan konulardan bir taneside Cübbeli Ahmet Hoca’nın açıklamaları;

Katıldığı Tv100 ekranlarında ”Kayıt Dışı” programına konuk olan Ahmet Hoca merak edilen konuya bir cevap verdi.

Tv Programında Yanıtladı

Cübbeli Ahmet Hocanın bu tartışma konusuna verdiği cevap.

İslamiyet’te elle tutulan, gözle görülen, alınan-satılan şeylere mal olarak bakılıyor. Esasen kağıt para da İslam’a göre para değil. Allah madenlerden altın ve gümüşü para olarak halk etmiştir. Bunun dışında para olarak hiçbir şey yaratmamıştır. Zümrüt de para olarak yaratılmamıştır, yakut da, pırlanta da… Eskiden İslamiyet’te somut şeyler mal olarak kabul edilirken, sonradan fıkıhçılar değeri olan soyut şeyleri de ekledi. “GÜNAH, SEVAP DİYE BAKAMAYIZ” Kripto paralara ‘Günahtır, bunlar para değildir, bunların değeri yoktur’ şeklinde bir yorum yapamayız. Bunun değerini piyasalar belirliyorsa, piyasalarda buna bir değer atfediliyorsa bunun bir değeri var. Bu noktadan günah, sevap diye bakamayız.

Ama aldanma, aldatma yönünden bakabiliriz. İslami açıdan elle tutulmuyor, gözle görülmüyor diye bunun bir değeri yoktur diyemeyiz. Artık çoğu işlem dijitalden yapılıyor. Onu dediğimiz zaman elle tutulmayan gözle görülmeyen satılan her şeye sıkıntı girer. “BİR GÜVENCESİ OLMADIĞI İÇİN CAİZ DEĞİLDİR” Ama şu var, arkasında devlet yok. Buna bir güvence verilmiyor. Yarın bir gün kapandı gitti, kimin olduğu da belli değil nereye dava açacaksın, nereden hakkını isteyeceksin? Karşında böyle bir müessese olmadığı için biz fıkıh yönden caiz değildir diyoruz.”

Bu makalemizde sizlere Kripto Para Piyasasının Dini Boyutu ile ilgili bilgilere yer verdik. Kripto para piyasasına giriş için detaylı bilgileri, En iyi kripto para sitesi hangisidir ? rehberimizde bulabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!