Kripto Paralar Nedir? Nasıl ve Nerden Alınır? Güvenilir Kripto Paralar Nelerdir? Hangi Kripto Paralar Alınmalı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kısaca Kripto paralar merkeziyetsiz olan ve blockchain ağları üzerinden çalışan son zamanlarda oldukça gelişen ve yüksek riske rağmen doğru yatırım yapıldığında oldukça kâr sağlayabilen bir yatırım aracıdır. Bu yazımızda sizlere kripto paraları ayrıntılı olarak açıklayacağız iyi okumalar.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar adını kriptoloji (şifreleme) biliminden alan matematik temelli şifreleme kullanansanal bir para birimidir,kullanıcıların eşler arası para gönderip-alabilmesine olanak sağlar. Banka, devlet vb. hiçbir otoriteye bağlı değildir yani merkeziyetsizdir. Kripto paralar herhangi bir ülkeye bağlı olmadığı için ülkelerin ekonomik durumlarından etkilenmemektedir. Kripto paraların merkeziyetsiz olduğu halde çalışmasını sağlayan teknoloji blockchain teknolojisidir. Kripto paralar dijital ortamda saklanan transfer edilen paralar olarak da bilinmektedir. İlk kripto para birimi 2009 yılında SatoshiNakamoto lakaplı gerçekte kim olduğu hala belli olmayan kişi veya kişiler tarafından geliştirilip piyasaya sürülen Bitcoin’dir.

Kripto paralar bilgisayar gücü ile yapılan madencilik adı verilen işlem ile üretilmektedir yani yatırımcılar kripto paralarıbilgisayarlarının işlem güçleri sayesinde matematik problemleri çözerek kazanır. Herkesin kripto madenciliği yapmaya hakkı vardır ancak madencilik yapmak için güçlü bir bilgisayar ve internete bağlantısı gerekir. Kripto paralar üretilirken belli bir üretim sınırı vardır.

Dijital borsalar üzerinden alınıp-satılmasına izin verilen kripto paralar hırsızlıktan veya saldırıdan korumak için cüzdanlarda saklanır bu cüzdanlar;

Sıcak cüzdanlar: Kripto paraların çevrimiçi cüzdanlarda saklanmasıdır.

Soğuk cüzdanlar: Sıcak cüzdanlardan daha güvenlidir,kripto paraları çevrimdışı elektronik cüzdanlarda saklanmasıdır.

Kirpto Para Borsası

Son günlerin önemli yatırım araçlarından birisi olan kripto paralara erişimin yollarından olan kripto para borsaları gerçek paralar ile kripto para almaya imkan veren platformlardır. Kripto para borsalarının geleneksel kripto para birimlerine karşı en büyük farkı bir aracı kuruma ihtiyaç duymamasıdır. Kripto para alış-verişleri sadece internet üzerinden yapılmaktadır.

Kripto borsalarının çalışma mantığı kullanıcıdan kullanıcıya şeklindedir yani gerçek parayı kripto paraya çevirmek isteyen kullanıcılar, kripto paralarını gerçek paraya çevirmek isteyen başka bir kullanıcıdan alınır.

Pek çok kripto para borsası bulunmaktadır ancak her borsa tüm kripto paralara sahip değildir. Yatırım yapmadan önce yatırım yapmak istediğiniz kripto paranın istediğiniz borsada bulunup bulunmadığından emin olmanız gerekmektedir.

Kripto para borsalarında işlem yapmak için borsanın desteklediği gerçek para biriminde paranız bulunmalıdır borsada hesap oluşturduktan sonra elinizdeki parayı yatırarak seçtiğiniz borsa üzerinden kripto para alış/verişi yapabilirsiniz.

Güvenilir Kripto Paralar

Kripto paralar oldukça değişken bir yatırım aracıdır, en yükseklerde seyredenkripto paralar bile birden çakılabilir, en düşüklerde seyreden kripto paralarda birden yükselebilir yani kripto paralar söz konusu olduğunda tam bir güvenden söz edemeyiz ama güvenli kelimesine en yakın olan kripto para Bitcoin’diryine de riskli bir kripto para birimi olan Bitcoin diğer coinlere göre daha güvenlidir. Bitcoin’inin daha güvenli olmasının nedeni uzun zamandır kullanılan bir kripto para olmasındandır ancak özellikle de kripto paraların popülerleşmesiyle beraber dolandırıcılıklar da artmıştır. Bu yüzden yatırım yapmadan önce yatırım yapacağınız kripto paralar hakkında iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Kripto Para En Çok Kazandıran

Kripto para piyasası oldukça değişken bir piyasadır her coin aniden değişim gösterebilmektedir en düşüklerde seyreden coinler bile hızla yükselebilir, en yükseklerdeki coinler de hızla düşebilir. Daha iyi anlamanız için size aşağıdaki en çok kazandıran coinlerden bazılarını hazırlardık.

ThorChain (RUNE):

Yatırımcıların ellerindeki kripto paraları farklı ağlar arasında kolayca değiştirebilmelerini sağlayan merkeziyetsiz bir likidite protokolüdür. Kurulduğunda 0,088 TL seviyelerinden kripto para dünyasına giren RUNE coin değerini kat kat arttırarak 49,30 TL seviyelerine gelmiştir.

Maple(MPL):

Ethereum ağına bağlı çalışan merkeziyetsiz bir kurumsal kredi piyasasıdır. Piyasaya 178.05 TL civarından giren Maple coin 375.68 TL seviyelerine gelmiştir.

Safe Coin (SAFE):

Düşük ücretlerli, son derece hızlı ve güvenli merkeziyetsiz bir kripto paradır. Piyasaya 14.08TL civarından giren Safe coin günümüzde 442.67TL seviyelerine gelmiştir.

Kripto Para Fiyatları

Kripto para fiyatları, günlük hayatta kullandığımız pek çok üründe olduğu gibi arz/talep dengesiyle belirlenir yani kullanıcılar tarafından bir kripto para birimi ne kadar çok rağbet görürse kripto para biriminin fiyatı o kadar artar.Ancak kripto para fiyatları sadece arz/talep dengesine bağlı değildir özellikle altcoin fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir, bu değişimin nedenlerinden biri en büyük kripto para olan Bitcoin’dir. Bitcoin fiyatlarındaki artış veya azalışlar altcoin fiyatlarına da etki eder, diğer nedenlerden biride kripto paralarda olduğu gibi altcoin fiyatları da arz/talep dengesinden etkilenmesidir. Peki altcoinler nedir?

Altcoin Nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse altcoin Bitcoin dışındaki tüm kripto paralar olarak adlandırılabilir. Açılımı alternative coin (alternatif coin) olan altcoin oldukça fazla sayıda bulunmaktadır, yatırım aracı olmak için uygun görülse de Bitcoin kadar güvenli değillerdir.

En popüler kripto paralar ve fiyatları:

Kripto para fiyatları buraya gelecek

Hangi Kripto Para Alınmalı 2022

Yatırım yapmadan önce yatırım yapacağınız coinleri düzgün ve farklı kaynaklardan araştırmak gerekmektedir. Sizin araştırmanıza katkı sağlaması için 2022 yılında öne çıkabilecek 3 coini sizler için derledik.

Bitcoin (BTC):

Özellikle son zamanlarda oldukça düşüş yaşayan Bitcoin elinde Bitcoin olan yatırımcılar için oldukça moral bozucu bir durumdadır, ancak en çok bilinen ve en itibarlı kripto para birimlerinden biri oldoğu ve özellikle diğer coinlere göre daha güvenli olarak görüldüğü için  yatırım yapmak isteyen kişiler için oldukça avantajlı bir kripto para birimidir.

Kripto paraları ödeme şekli olarak kabul eden kurumlar günden güne artsa da tüm kripto para birimlerini kabul etmemektedirler ama Bitcoin’in kabul edildiği kurumlar diğer kripto para birimlerine göre daha fazladır. Yani Bitcoin diğer coinelere göre daha çok bilinen daha yaygın kullanılan bir coindir ve uzun vadede değerinin daha da artacağı ön görülmektedir.

Ethereum (ETH):

gelişmesi Ethereum blockchain ağına bağlı olarak çalışan firmalarında gelişmesine katkı sağlıyor. Yatırımcılar için Bitcoin kadar güvenli olmasa bile güvenilir kripto para birimlerinden birisi olarak yerini almıştır.

Dogecoin (DOGE):

Kripto para piyasasına hızlı bir şekilde giriş yaparak Bitcoin ve Ethereum gibi değerini gittikçe arttıran bir kripto para olan Dogecoin arzın ve talebin fazla olduğu için değerini arttırmıştır. Listelediğimiz 3 coinler arasından en risklisi Dogecoin’dir çünkü Dogecoin bir şaka olarak geliştirildi ve bu durum insanların Dogecoin’e tedbirle yaklaşmasına sebep oldu. Geleneksel bankacılıktaki işlem ücretlerinin olmadığı Dogecoin kendi blockchain ağı olmasa bile Litecoin blockchain ağı üzerinden hizmetini sürdürmektedir.

Dogecoin’in değerini hızla artırmasının sebeplerinden birisi ElonMusk gibi tanınmış kişilerin Dogecoin’i sosyal medya hesapları üzerinden tanıtmasıdır, oldukça güzel bir şekilde tanıtılan Dogecoin bu sayede oldukça değer kazanmıştır. Dogecoin’e yatırım yapmadan önce kaybetme riskinizi de göz önüne alarak yatırım yapmanızı rica ederiz.

Yukarıda listelediğimiz coinler uzun vadede size oldukça kâr sağlayabilecek coinlerdir ancak unutmayın bu yazımız bilgi vermek amaçlıdır yatırım tavsiyesi değildir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!