Limit Emri ve Piyasa Emri Nedir?
Limit Emri ve Piyasa Emri Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Limit Emri ve Piyasa Emri Nedir?

Limit Emri ve Piyasa Emri Nedir? Tüccarlar, Bitcoin (BTC) veya başka bir madeni para satın alırken hangi emir türünü kullanacaklarına karar vermekte zorlanabilirler. Diğer emir türleri, işlemlerinizi farklı şekillerde etkiler. Bu nedenle, sipariş vermeden önce bu tür siparişler arasındaki farkları anlamak ve anlamak çok önemlidir. Alım ve satımlarınız üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız, madeni paraların alınıp satılabileceği fiyatı sınırlamanıza izin veren limit emirleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

 

Limit Emri Nedir?

Limit Emri ve Piyasa Emri Nedir? Limit emri, belirli bir alış veya satış fiyatı olan bir alış veya satış emridir. Limit emri verirken, almak veya satmak istediğiniz varlık için bir maksimum veya minimum fiyat belirlemeniz gerekir. Emriniz daha sonra emir defterine gider ve yalnızca piyasa fiyatı limit fiyatınıza (veya daha iyisine) ulaştığında gerçekleştirilir. Hemen cari fiyattan işlem yapan piyasa emirlerinin aksine, limit emirler tacirlere uygulama fiyatı üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Limitli emirler otomatik olduğundan, 7/24 piyasayı takip etmek zorunda kalmazsınız ve uyurken alım satımları kaçırmanıza neden olmazsınız. Ancak, limit emirlerinizin yerine getirilmesi garanti edilmez. Piyasa fiyatı limit fiyata ulaşmazsa, işleminiz emir defterinde gerçekleşmemiş olarak kalır. Çoğu durumda, limit emirleri birkaç ay için verilebilir, ancak zamanlama, kullandığınız kripto para birimi değişimine bağlı olarak değişebilir.

 

Limit Emirleri Nasıl Çalışır?

Limit Emri ve Piyasa Emri Nedir? Gönderilen limit emirler anında emir defterine eklenir. Ancak bu emirler, döviz fiyatı belirlenen limit fiyata veya daha üstüne ulaşmadıkça gerçekleştirilmeyecektir. Örneğin, 10 BNB’yi 500$’a satmak istediğinizi ve geçerli fiyatın 400$ olduğunu varsayalım. 500$’a BNB satmak için bir limit emri girebilirsiniz. BNB fiyatı hedef fiyata veya daha yüksek bir fiyata ulaştığında, siparişiniz piyasa likiditesine göre gerçekleştirilecektir. Önünüzde farklı BNB satış emirleriniz varsa sistem onlara öncelik verecektir.

Limit emriniz daha sonra kalan likidite ile yürütülecektir. Limitli emir verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da emrin vade tarihidir. Limit emirleri genellikle 90 güne kadar verilebilir. Ancak, piyasayı yakından takip etmezseniz, piyasa oynaklığı nedeniyle kendinizi optimal olmayan fiyatlardan alım veya satım yaparken bulabilirsiniz.

Örneğin, BNB’nin sırasıyla 500$ ve 600$’lık mevcut piyasa fiyatı üzerinden 10 BNB için limit satış emri verdiğinizi varsayalım. Sonraki hafta, BNB fiyatı 700 dolara yükseldi. Piyasa fiyatı belirlediğiniz limit fiyata ulaşabilir ve emriniz 600$’dan gerçekleşir. Bu durumda kazancınız bir önceki hafta vermiş olduğunuz hedef fiyat ile sınırlı olacaktır. Bu nedenle, değişen piyasa koşullarına ayak uydurmak için açık limit emirlerinizi zaman zaman kontrol etmelisiniz.

 

Limit Emirleri Ne Zaman Kullanılır?

Limit Emri ve Piyasa Emri Nedir?

  • piyasa fiyatından farklı belirli bir fiyattan almak veya satmak istediğinizde;
  • Almak veya satmak için aceleniz yok;
  • Gerçekleşmemiş karları kilitlemek veya potansiyel kayıpları en aza indirmek istediğinizde;

Ancak unutmamak gerekir ki, limit fiyata ulaşılsa bile emrinizin tam olarak gerçekleştirileceğinin garantisi yoktur. Tüm durumlar piyasa koşullarına ve genel likiditeye tabidir. Piyasa emri nedir? Piyasa emri, satın almak veya satmak istediğiniz kripto para birimini mevcut en iyi fiyattan almanızı veya satmanızı sağlayan bir emir türüdür. Bir piyasa emriyle işlem yaparken, bir alış veya satış fiyatı belirlemenize gerek yoktur.

İşleminiz anında gerçekleşir. Verdiğiniz emir, o anda emir defterindeki en iyi emir ile eşleştirilerek gerçekleştirilir. En iyi fiyattan daha yüksek bir sipariş miktarı ile sipariş verirseniz, siparişinizin tamamı tamamlanana kadar bir sonraki sipariş veya siparişlerle eşleştirilmeye devam edilir.

 

Piyasa Emirleri Nasıl Çalışır?

Limit Emri ve Piyasa Emri Nedir? Emir defterine girilen limit emirlerin aksine, piyasa emirleri anlık olarak cari piyasa fiyatı üzerinden işleme alınır. Bir işlemde her zaman iki taraf vardır: piyasa yapıcı ve piyasa yapıcı. Bir piyasa emri verdiğinizde, başka bir kişi tarafından belirlenen fiyatı alırsınız. Örneğin, borsa, herhangi bir alış piyasa emrini, emir defterindeki en düşük satış fiyatıyla eşleştirecektir. Tersine, bir satış piyasası emri, emir defterindeki en yüksek teklifle eşleşecektir. Örneğin yatırımcı XYZ Inc. Şirketinin 100 adet hissesini piyasadan almak üzere emir verir. Yatırımcı, XYZ hissesi için herhangi bir fiyat seçtiğinden, ticaret, bu menkul kıymetin mevcut fiyatını hızla dolduracaktır.

  • Bir piyasa emri, cari piyasa fiyatından mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesi amaçlanan bir işlemdir.
  • Almak veya satmak için bir limit emri, işlemin tamamlandığını düşündüğünüz en yüksek veya en düşük fiyatı belirler.
  • Piyasa emirleri, daha yüksek bir emir yerine getirme olasılığı sunar, ancak emirler mevcudiyete tabi olduğundan garanti edilmez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!