Meme Coin Nedir? [Detaylı İnceleme]

Meme Coin Nedir?
Meme Coin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meme Coin Nedir?

Meme Coin Nedir? Meme Coin İngilizceden çevrilmiş anlamı mizah olarak adlandırılır. Yani aslında bir sosyal medya ürünüdür. Daha çak sosyal medya gündeminde olan fazla interaktif paylaşımlardan ilham alınarak ortaya çıkmıştır. Hatta adını sosyal medyadaki Dogecoin adlı köpekten aldığı için de meme Coin denmektedir.

Meme bir başka karipto para biriminin reel adıdır ve meme takma adına sahip  imemecrypto, pepemefrogree ve jakememe70 gibi Kripto para birimleri de bulunmaktadır.

Meme Coinleri, sosyal medyadaki mizah amaçlı içeriklerden ve güncel olaylardan etkilenerek, influencerlar tarafından paylaşılması ile daha çok ön plana çıkması sağlanmıştır. Mesela Shibu Inu (SHIB)  ve Safemoon (SAFEMOON) coinleri Elon Musk’ın Dogecoin’i desteklemesi ile popüler olmuştur.

Meme Coin Nedir? Kripto paraya olan ilginin artmasında en büyük faktörlerden biri de Influencer’lar olmuştur özellikle son zamanlarda daha da artmıştır.  Hatta Elon Musk Dogecoin’i desteklediğinde tiktok gibi sosyal medya mecralarında yüksek ilgi görmüş ve etkisi ciddi boyutta artmasını sağlamıştır. Meme coinler sosyal medyada paylaşılan şakalar ve görseller sayesinde değer kazanmıştır kendiliğinden bir değere sahip değillerdir. Orijinal bir meme coini olan Dogecoin üzerinde Shibu Inu köpeğinin resmiyle meşur olan ve uzun zamandır etkisini sürdüren Doge meme’ine dayanmaktadır. . Kendi blok zincirinde işlenir ve bu nedenle mevcut bir blok zinciri üzerinde çalışan meme coinlerinden ayırt edilebilir.

Popüler olarak bilinen meme coinler 2013 yılında piyasaya sürülmüştür. Ethereum ağı üzerinde kurulmuş ERC-20 coini olan Shibu Inu ve Binance Smart Chain üzerine çalışan SafeMoon gibi isimler bulunmaktadır. Aslında şaka amaçlı yapılan bu coin Elon Musk sayesinde popüler olmuştur. Richard Dawkins tarafından yazılan 1976 yapımı “ The Selfish Gene ”adlı kitabında bahsedilen memeler (şakalar), insan genetiğinin biyolojk olarak incelenmesinin kültürel sonucu olarak gösterilmektedir. Dawkins, kitabında evrim analojisini kullanarak, insan kültürlerinin zamanla popülasyon havuzuna benzer “bulaşıcı” iletişimlere dönüştüğünü söyler.

Memler ayrıca bir resim, video, hikâye veya şaka olarak e-postalar, bloglar ve sosyal ağ siteleri aracılığıyla birinden diğerine kasıtlı olarak iletilen bir şaka olarak da kullanılır. İnternet memleri bir form olarak kabul edilmiştir ve bu memler bireyleri, grupları, filmleri, sanatı, müzik ve ürünleri tanıtmanın yanı sıra bir şaka veya sadece komiklik yapmak için yaratılmıştır. İnternet memleri yıllarca süren ürünler olurken, kısa süreliğine de ortadan kalkabilir.

MEME Token Hakkında

Meme Coin Nedir? Resimlerden, videolardan vb. esinlenilerek paylaşılan coinlere meme coin denir. viral hale gelen çevrimiçi bir resim meme parçası için olabilir. İlk meme parçası 2022’de yayınlanmıştır itibariyle 100’den fazla meme coin bulunmaktadır. Dünyanın dört bir yanından dijital sanatçılara ev sahipliği yapmaktadır ve kullanıcılara meme coin alarak kendi NFT’lerini oluşturma imkânı sağlamaktadır. Bahisler karşılığında kullanıcılar, seçtikleri NFT’leri basmak için kullanılan ” ananas” adı verilen tazminat kredileri kazanırlar. Meme, platform aracılığıyla sanat eserlerine teklif vermek için de kullanılabilir.

DontBuyMEME Platformu Hakkında

Meme Coin Nedir? DontBuyMEME platformu hakkında, DeFi 2020 yaz aylarının sonunda hızla popülerlik kazanan, alt düzeyden üst düzeye çıkarak topluluk liderliğindeki bir proje olarak başlamıştır. Meme, büyük ölçüde etrafında oluşan ve Kripto alanındaki katılımcıları NFT’ler hakkında eğiten coşkulu ve beklentisi olan topluluktan, dijital sanatta bir Rönesans’ın katalizörü olmuştur. Proje, dünyaca ünlü sanatçıların küratörlüğünü yaparak ve her hafta platformda yükselen yıldızları yetiştirerek bugün gelişmeye devam etmektedir.

Meme Tokenları Nasıl Popüler Hale Geldi?

Meme Coin Nedir? Dogecoin’in 2013’te piyasaya sürülmesiyle, Kripto para birimi oluşturma çok daha kolay hale geldi ve coinler influencerlerin etkileşimleri nedeniyle hızla piyasaya sürülebilen veya popüler hale gelebilen coinlerdir. Bir örneği olarak, Mayıs 2021’de Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, evcil keçilerinin bir fotoğrafını “My Goats: Max Bitcoin” biçiminde paylaştı. Zuckerberg’in gönderisinden sonra, Aqua Goat adlı bir meme coinlerinin değeri yaklaşık %300 arttı.

Meme Coin ve Tokenları Nasıl Satın Alınır?

Meme coin almak herhengi bir Kripta para alım satımı ile aynı şekilde yapılmaktadır. Meme coin satın almak için gereken ilk şey, bir borsa platformuna kayıt oluşturmak. Büyük borsa platformlarının çoğunda bulunmaktadır. Önde gelen Dogecoin meme coini birçok Kripto para borsasında alım satım işlemlerine açıktır.

Meme Coin ve Tokenlarının Diğer Kripto Para Birimlerinden Farkı

Meme Coin Nedir? Kripto para birimlerinin değer belirleyicileri baskın bir topluluk veya influencerların katkısı olmuştur ancak meme tokenları, Elon Mask sayesinde ünlenmiştir.örneğin tasla başkanının yalnızca bir çocuk şarkısı olan Baby Sark ile ilgili tweet atması meme token değerini artmasını sağlayacaktır. Haziran 2021 ortası itibariyle, meme tokenleri Kripto piyasası kapitalizasyonunun yaklaşık %’2.8’ini oluşturuyor ve Kripto para birimi 38 milyar doların üzerinde bir değere sahip. Genel bir kural olarak meme Kripto para birimleri katrilyonlarda büyük bir dolaşıma sahiptir.

Meme Coin Nedir? Meme coinleri bir tür Kripto paradır, ancak Shiba Inu gibi k Kripto para birimleri ile Bitcoin Ethereum gibi para birimleri arasında büyük bir fark vardır ve bu onların düzgün işleyişidir.

Bitcoin ve Ethereum gibi büyük Kripto para birimleri bilindiği üzere gerçek dünyanın sorunlarını çözmek için geliştirilmiştir. Buradaki amaç, tüccarlar tarafından geniş çapta kabul görmek, yeni bir merkezi olmayan para birimi oluşturmak ve gerçek dünya sorunlarını çözmek için Bitcoin ve Ethereum gibi çeşitli endüstrilerde devrim yaratmıştır.

Bu coinlerden bazıları, büyük etki oluşturan ünlüler tarafından tanıtıldığı için ün kazanmış ve düzenli yatırımcılar, bunları yoğun bir şekilde çevrimiçi olarak tanıtarak fiyatlarını arıtmıştır. Bu nedenle meme coinler, sağlam olmayan temellerine rağmen büyümeye yatkınlardır.

Meme Coin Nedir? Meme token fiyatları yükseldiğinde, çoğu kişi hızlı bir kâr için tokenleri hızla satar. Meme madeni paralarının şu anda gerçek değeri olmadığı için gelecekte piyasada olmaları pek olası değildir. Yeni bir hisse senedine veya yeni Kripto para birimine geçiş yapan yatırımcılar, muhtemelen jeton fiyatının bile düşmesine neden olacaktır.

Meme Coinlerine Yatırım Yapılmalı mıdır?

Meme Coin Nedir? Meme coinlere yatırım yapılarak kar elde edilebilir olsada çokça riskli olduğu söylenebilir. Kumar oyunamaya benzediği için gerçek bir yatırımdan farklıdırbu yüzden risk taşır. Meme coinler doğru zamanda alınır ve satılırsa iyi gelir elde edilir. Meme coin yerine uzun vadede iyi kazançlar elde edebileceğiniz yatırımlara odaklanabilirsiniz.

En Popüler Meme Coin ve Tokenları

Meme Coin Nedir? En popüler üç coin ve token olarak Dogecoin, Shibu Inu ve Safemoon coinleri bilinmektedir. Piyasada bilinen 90’a takın meme coin bulunmaktadır.

Dogecoin (DOGE) Dogecoin, geliştiricileri Jackson ve Billy Markus tarafından oluşturulmuştur. Bir meme olarak başlayan bu proje, 2019 yılında Musk desteği ile önemli bir değer artışına sahiptir. 2021 yılının Ocak ayında 9 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşan köpek temalı Kripto paradır. Elon Musk şu anda Dogecoin platformu için Doge geliştiricileri ile mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak optimize etmek ve karbon ayak izini azaltmak için çalışıyor. Shiba Inu adlı bir Japon köpeği tüm zamanların en meme parçası olarak kabul edilir.

Shibu Inu (SHIB) Shibu Inu, Nisan 2021’de “merkezi olmayan bir öz-topluluk” olarak piyasaya sürüldü ve Mayıs ayının başlarında hızla kademeli olarak %2.000.000’un üzerinde değer kazandı. Shiba Inu’nun toplam arzı bir katrilyondur ve kullanıcılarının milyarlarca, trilyonlarca token tutmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak Kripto para analistleri, 1 $ hedefine ulaşmak için yaklaşık yüzde 12 milyon tırmanacağı konusunda uyardı.

SafeMoon (SAFEMOON) SafeMoon, Dogecoin’in tokenomik modelini geliştirmeye çalıştı. Safemoon 21 milyon jetonla sınırlandırıldı ve Mart 2021’de piyasaya sürüldü. Safemoon, genellikle topluluk odaklıdır. Madeni paralarla ilgili en benzersiz şey, Safemoon’un protokolüne yerel tokenlerin satışını azaltan işlevselliği eklemesidir. 2021 baharında, token % 1500’ün üzerine çıktı ve sadece %73 düştü. Safemoon’un Haziran 2021 itibariyle piyasa değeri 2 milyar dolardı.

MonaCoin (MONA) MonaCoin, anonim bir geliştirici tarafından yaratılan kedi benzeri bir figürün memesine dayanmaktadır. MONA tokeninin maksimum arzı 105 milyondur ve Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı tarafından onaylanmıştır.

HogeFinance (HOGE) HogeFinance, verim çiftçiliğini mem temasıyla birleştirdi ve Ethereum’un DeFi altyapısını kullanmayı umuyor. Burada bahsedilmeyen birçok başka meme belirteci var. Bunlar Pepe Cash, Loser Coin, Memecoin, Forge Finance daha fazlasını içerir.

Meme Coin ve Tokenlarının Dezavantajları 

Meme Coin Nedir? Dogecoin gibi eğlenceli coinler olduğu gibi hoş olmayan tarafları da vardır. Meme tokenlerinin bazı dezavantajları şunlardır;

 

  • Birçok meme coinin hiçbir amacı yoktur.
  • Sonu Bitcoin gibi olan Kripto para birimlerinin aksine, bazıları sınırsız kaynağa sahip. Bunun gelecekteki değeri üzerinde önemli bir etkisi olacaktır.
  • Bu tokenların çoğu “şaka amaçlı ” olduğu için, yüksek derecede takas edilme eğilimindedirler.
  • Bu coinler hızlı şekilde piyasaya sürülür, uzun vadede para kaybetme eğilimi olduğu anlamına gelir.

Bu kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce kalıcılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Meme Coin ve Tokenlarının Geleceği

Meme Coin Nedir? Meme paralarının değerini artırmak için Kripto influencerlarına güvenmek etkisiz bir girişim olarak kabul edilmelidir. Ancak kişisel meme coimlerinin ve tokenlerinin en son başarısı topluluğun gücüne bağlıdır ve influencerlar  bu konuda yardımcı olabilirler.

Ek olarak, Meme.com gibi platformlar, kullanıcıların meme Kripto para birimlerini ve değeri eğilimlerin veya temsil ettikleri memlerin değerine dayanan kendi “meme tokenlerini” karşılaştırabilecekleri yeni bir platformdur.

Meme Coin ve Tokenlarının 2021 Yılındaki Popülerliği

Meme Coin Nedir? Kriptodaki meme coinlerinin yükselişi bir yükseliş trendi olarak görülüyor Özellikle 2021’de madeni para popülaritesindeki artış nedeniyle meselesi olmuştur. 2021’de kripto para piyasası madeni paralarla dolu

 

 

 

 

.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!