Polkadot Nedir ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Farklı blok zincirleri bir araya getirmeye yardımcı olmak isteyen bir kripto para birimi ağı olan Polkadot Nedir ?

Polkadot, küresel bilgisayar ağını kullanıcıların kendi blok zincirlerini başlatıp çalıştırabilecekleri blok zincirini çalıştırmak üzere hareket ettirmek için tasarlanmış bir yazılımdır. Genellikle çok zincirli bir ağ olarak adlandırılır çünkü Bitcoin gibi kendi kendine çalışan ağlardan farklı olarak ağa bağlanabilir.

İlgili tüm blok zincirlerinin temelidir ve web siteleri, tarayıcılar ve sunucular arasındaki iletişimi sağlar. Fikir, karmaşık ve pahalı kripto para birimi madenciliği süreçlerinin (işlem doğrulama ve güvenlik günlükleri dahil) yanı sıra dapp ve geliştirici akıllı sözleşme işlevlerini ele almaktır. Yenilikçi merkezi olmayan sistemler geliştiren geliştiriciler artık bu sistemleri sıfırdan tasarlamalıdır.

Bu aynı zamanda zamanın, yeteneğin ve kaynakların tam standartlar belirlemek yerine rekabetçi ağlar kurma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Polkadot’un amacı, bu geliştiricilere yalnızca bir blok zinciri değil, tüm blok zincirleri için değer yaratmanın bir yolunu sağlamaktır.

Polkadot Nedir ?

Orijinal Polkadot teknik raporu Ekim 2016’da yayımlanmış olsa da, ilk ICO bağış toplama etkinliği, kar amacı gütmeyen kuruluş Web3 Vakfı tarafından başlatıldı ve kurucu ortaklar Dr. Gavin Wood ve Peter Cha tarafından desteklenen (Peter Chaban). ICO tarafından Ekim 2017’de tamamlanan ICO projesini başarıyla tamamlamak için P 10.000.000 DOT token satışı 140 milyon ABD doları aldı. Talihsiz olay, toplanan fonların yarısından fazlasının kaybedilmesine yol açsa da, Polkadot çalışmalarına devam etti. Polkadot şimdiye kadar biri 2019’da diğeri 2020 yazında olmak üzere iki özel satış daha gerçekleştirdi. DOT kripto para birimi satışlarıyla yatırımcılardan yaklaşık 200 milyon dolar topladı ve onu bir dünya haline getirdi En çok finanse edilen blockchain projelerinden biri.

Nasıl Çalışır?

Blok zinciri Polkadot’a bağlanabilir ve ağ işlemlerine erişmek ve güvenlik kimlik bilgilerini doğrulamak için sözde “paraşütler” halinde paralel olarak çalıştırılabilir. Ağın iletim zincirinde, işlem adresleri de doğrulanır ve veriler standartlaştırılır, böylece her sistem bunları anlayabilir. Buradaki tüm zincir mağazalar grup güvenliği sağlar. İşlevsellik garanti edilse de, Polkadot’a bağlı blok zinciri kendi PoS mekanizmasını kullanabilir. Kodu ne zaman ve nasıl güncelleyeceğinize ve seçtiğiniz merkezi olmayan uygulamayı veya jetonu başlatacağınıza karar verebilirsiniz.

Temel olarak bu, ağın güvenliğini korumasına ve yeni protokolleri etkinleştirmesine izin veren bir seçenektir. Polkadot blockchain tabanlı bir sistemin uğraşması gereken en yaygın iki sorun ölçeklenebilirlik (ağın işleyebileceği saniye başına işlem sayısı) ve yönetişimdir.

Polkadot ağında ayrıca, sahiplerin olası kod değişikliklerine oy vermek ve ardından bir fikir birliğine vardıktan sonra bunları çevrimiçi olarak otomatik olarak güncellemek için kullanabilecekleri DOT adlı yerleşik bir jeton vardır. Polkadot, ölçeklenebilirliği, yönetişimi ve birlikte çalışabilirliği geliştirmeye odaklanan tek platform değil. Rakiplerinden biri olan Dfinity, ölçeklenebilirliğe duyarlı olduğunu iddia ederken, WanChain birlikte çalışabilirlik konusunda endişeli, ancak Polkadot’un en büyük rakibini gösteren çerçeve Cosmos.

Polkadot Nedir ? sorumuzu sizler için yanıtladık. Farklı bir proje olan Dogecoin için Doge Nedir ?

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!