Pump ve Dump Nedir ? Dikkatli Olun !

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasında yeni olan yatırımcıların karşılaştığı ilk olaylardan biri Pump ve Dump. Öyleyse pump ve dump nedir ? Türkçe Pump kelimesini şişme olarak anlayabiliriz. Pompalama aynı zamanda fiyatları yükseltmek anlamına gelir. Dump kelimesi Türkçe’ye girmek veya düşmek anlamında kullanılabilir. Damping ayrıca satış, kripto para birimlerinin boşaltılması ve fiyatlarının düşmesine neden olarak da görülebilir. Pump and Dump teknolojisi tamamen bir tür piyasa manipülasyonudur ve günümüzde genellikle iki şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yanlış Yönlendirmeler

Yanıltıcı yöntemlerle pompalama teknolojisinde kripto para biriminin fiyatını artırmayı hedefleyen kişi veya kişi, sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullanabilir. Örgüt, sosyal medyada yanıltıcı haberleri çeşitli kanallardan paylaşmak, medyayı ve kamuoyunu yanıltmak umuduyla fiyatları artırmayı hedefliyor. Bu yanılgılar, şu anda değeri düşük olan madeni paraların veya önemsiz madeni paraların yakında keskin bir şekilde yükseleceği ve satın alma fırsatlarının kaçırılmaması gerektiği yönündedir.

Sosyal medya üzerinden yayılan bu “tavsiyeler”, kısa sürede çok para kazanacağını düşünen yeni yatırımcıları kendine çekiyor. Kripto para fiyatlarının yükseleceğine inanan yatırımcılar alım yapmaya başlar ve arz arttıkça fiyat yükselir. Yeni yatırımcı fiyat artışından daha çok heyecanlandı ve eşine ve arkadaşlarına kripto para önermeye başladı. Fiyat daha da yüksek. Ancak, yönlendiren elindeki kripto para birimini sattığında fiyat aniden düştü. Fiyat düştükçe ilgili kripto paraya sahip olan herkes onu satmaya başlar. Ancak, herkes aniden satmak isterse, token için alıcı olmadığı için satış emri başarılı olmayabilir. Başka bir deyişle, yatırımcının parası içinde kalır ve para kaybeder.

Pump ve Dump Grupları

Hedeflerden biri, kripto para biriminin fiyatını çok fazla değersiz artırmaktır.Çeşitli sosyal ağ platformlarında gruplar kuran insanlar. Son zamanlarda, bu grupların çoğunlukla Telegram’da olduğunu görebilirsiniz. Bu grupların organizasyonu, belirli bir kripto para biriminin fiyatını artırmaktır. Örneğin, grubun yöneticisi x coin seçer. “Şimdi x coin alacağız” derler ve gruptaki neredeyse herkes hemen x coin almaya başladı. Arz arttıkça x madeni paranın fiyatı da artacaktır. Fiyat hedef fiyata ulaştığında bu işlemi yapan kişi x coin satmaya başlar. Fiyat aniden düştü. Panik grubu üyeleri de x coin’lerini satmaya çalıştı. Bununla birlikte, fiyatlardaki ani düşüş nedeniyle, satın alma fiyatından çok daha düşük bir fiyata satılmaları gerekebilir. Sonra incinecekler.

Pump ve Dump Neden Tehlikeli ?

Pump ve Dump, piyasa manipülasyonlarıdır. Manipüle edilmiş kârlar yeni yatırımcılar değil, onları manipüle eden insanlardır. Başka bir deyişle, yoldan sapan ve kolay kâr elde etmek için emtia tüccarları ve satıcıları grubuna giren yeni yatırımcılar çoğu zaman zarara uğrayacaktır. Kripto para piyasasında deneyim kazanmadan, beyaz kağıtları okumadan veya teknik analiz ve temel analizleri anlamadan, zahmetsizce büyük karlar elde etmek ve bunun için çok para yatırmak isteyen yeni yatırımcılar sonunda terk edilecektir.

Bu yazımızda sizlere Pump ve Dump nedir ? sorusunu yanıtladık. Ne gibi yanlış yönlendirmelere maruz kalabileceğinizi gösterdik. Kripto al sat hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, kripto al sat nasıl yapılır ? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!