Solana SOL Nedir? [Solana Hakkında Detaylı İnceleme]

Solana SOL Nedir?
Solana SOL Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana SOL Nedir?

 

Solana, mürtefi performanslı ve herhangi bir izne ihtiyaç olmayan bir blok zinciri uygulamakta olan açık kaynaklı bir proje olarak bilinmektedir. Bu işlemler ortalama 176 bayttan fazla değil ise merkezi bir veri tabanının standart bir gigabit ağında saniyede 710.000 işlemi gerçekleştirebilmesi olası bir durumdur. Merkezileştirilmiş bir veri tabanı aynı süreçte, İyimser Eşzamanlılık Kontrolü (Optimistic Concurrency Control) olarak bilinen dağıtılmış sistem tekniğini kullanarak korunabilmesi sağlanmaktadır.

 

Solana ile edilen algoritmalar ile zaman aşımına dayalı algoritmalar arasındaki en önemli ayrım, zaman aşımının kullanılmasının, süreçlerin farklı zamanlarda çalıştığı geleneksel bir dağıtılmış algoritma üretmesi iken Solana’ nın ise aynı sırada her işlemin aynı şeyleri yapmış olduğu global olarak bir algoritma üretmektedir.

 

Solana, merkezi olmayan finans (Decentralized Finance) çözümleri sağlamak için blok zinciri teknolojisinin izinsiz doğasına dayanır ve oldukça işlevsel bir açık kaynak projesi olarak bilinir. Projeyle ilgili fikir ve ilk çalışmalar 2017 senesinde başlar iken Solana, merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunmakta olan Solana Vakfı tarafından Mart 2020’de resmi olarak başlamıştır.

Solana Kümesi Nedir?

Solana SOL Nedir? Grup kavramı, ağlar alanında birlikte çalışmakta olan ve dışarıdan yalnızca tek bir sistem olarak görülebilen bir dizi bilgisayar olarak bilinir. Solana kümesi, güvenilmeyen, kullanıcı tarafından gönderilen programların çıktısını doğrulayabilmek için birlikte (bazen ise birbirlerine karşı) çalışabilmekte olan, bağımsız olarak sahip olunabilen bilgisayar kümesi olarak bilinmektedir. Kullanıcılar, zaman içinde ki değişmesi mümkün olmayan işlemlerin bir kaydını ya da bu olayların programlı yorumlarını korumak istediklerinde bir Solana kümesi kullanabilmektedirler.

 

Solana Sorumluluk Reddi

Solana SOL Nedir? Solana projesinde açıklanmış olan bütün iddialar, içerik, tasarımlar, algoritmalar, tahminler, yol haritaları, şartnameler ve performans ölçümleri yazarın en iyi performansı ile yapılır. Doğruluğunu kontrol etmek ve onaylamak okuyucuya bırakılmıştır. Bunun dışında ise bu projede ki hiçbir ayrıntı yatırım talebi teşkil etmemektedir.

 

Solana’ nın Kurucuları Kimdir?

Solana SOL Nedir? Solana’ nın arkasındaki en önemli şahıs Anatoly Yakovenko olarak bilinir. Yakovenko, profesyonel olan kariyerine Qualcomm’ da başlayarak ve burada hızla yükselmiş olup 2015 senesinde kıdemli personel mühendisi yöneticisi olmaya hak kazanmıştır. Sonrasında ise profesyonel hayatta yolu değişmiş ve Dropbox’ta yazılım mühendisi olarak yeni bir pozisyona giriş yapmıştır. 2017 senesinde Yakovenko, sonrasında da “Solana” olarak hayata geçecek bir proje üzerinde çalışmaya başlanmıştır. Qualcomm meslektaşı olan Greg Fitzgerald ile birlikte çalışmış ve Solana Labs adlı bir proje kurdukları bilinmektedir. Bu süreçte ise birkaç eski Qualcomm meslektaşının ilgisini de çekmeyi başarmıştır, Solana protokolü ve SOL belirteci 2020 senesinde halka sunumu gerçekleşmiştir.

 

Solana’yı Özel Yapan Nedir?

Solana SOL Nedir? Solana’ nın kripto varlık dünyasına getirdiği en önemli yeniliklerden biri olan, Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen geçmişin kanıtı (Proof of History) fikir birliği olduğunu bilmekteyiz. Bu konsept ise protokolün daha çok ölçeklenebilir olmasını sağlamakta ve bu da kullanılabilirliği artmasına fayda sağlamaktadır. Solana, kripto varlık birimi alanında blok zincirinin sunduğu inanılmaz derecede kısa işlem süreleri ile bilinir.

 

Solana Dokümantasyonuna Genel Bakış

Solana SOL Nedir? Solana dokümantasyonu (belgeleme işlemi), sıfırdan ölçek için oluşturulan bir blok zinciri olan ve Solana açık kaynak projesini açıklamaya yönelik bir platformdur. Solana’ nın neden faydalı olduğunu, nasıl kullanılacağını, nasıl çalıştığını ve Solana şirketi kapılarını kapattıktan sonra dahi neden çalışmaya devam edeceğini ele alır.

 

Piyasada Kaç Tane Solana (SOL) Coini Vardır?

Solana SOL Nedir? Solana Vakfı, dolaşımda toplamda 489 milyon SOL tokeninin piyasaya sürüleceğini duyurusunu yapmıştır. Mevcut zaman diliminde ise, bunların yaklaşık olarak 260 milyonu pazara girdiği söylememiz mümkündür. SOL token dağılımını şu şekilde inceleyebiliriz: %16,23′ ü ilk tohum satışına, tokenlerin %12,92′ si kuruluş satışına, SOL tokenlerinin %12,79′ u ekip üyeleri arasında dağıtılmış ve tokenlerin %10,46′ sı Solana Vakfı’na verildi. Kalan tokenler ise zaten kamu ve özel satışlar için piyasaya sürülmüştür ya da piyasaya sürümü devam etmesi olasıdır.

 

Solana Ağı Nasıl Korunuyor?

Solana, geçmiş kanıtı (Proof of History) ve hisse kanıtı (Proof of Stake) fikir birliği mekanizmalarının eşsiz kombinasyonuna güvenir. İşlemlerin büyük bir kısmından sorumlu olduğundan dolayı geçmiş kanıtı Solana protokolünün ana bileşeni olarak kabul edilmesi uygundur.

 

Solana (SOL) Nasıl Satın Alınır?

Kripto varlık yatırımı yapmayı isteyenler için Solana (SOL) nasıl alınır satılır sorusunun yanıtı sıklıkla merak edilmektedir. Bunun için ya madencilik yapılır ya da bu işlemler özel olarak oluşturulmuş kripto para borsasının kullanılması gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!