Storj Nedir?
Storj Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Storj Nedir?

Storj (STORJ), kullanıcı verilerini depolamak için merkezi olmayan bir düğüm ağı kullanan, açık kaynak kodlu bir bulut depolama platformu olarak piyasaya sürümü gerçekleşmiştir. Storj, yazılımını çalıştıran bilgisayarların kullanmadıkları depolama alanlarını dosyalarını depolamak isteyen kullanıcılara kiralamalarını sağlamaya yaramaktadır.

Storj platformunu oluşturan Storj Labs, 2014 senesinde Shawn Wilkinson ve John Quinn kuruldu. Storj’un en yeni versiyonu olan Storj v3 ise 2019 yılında yayınlanmıştır.

Platformda işlemler bir ERC-20 tokenı olan ve Ethereum blockchaininde bulunan STORJ coin ile yapılmaktadır.

STORJ Coin Nedir?

Storj Nedir? STORJ coin, Storj merkezi olmayan bulut sisteminde ki işlemlerde kullanılmakta olan ERC-20 tabanlı bir Ethereum blockchain tokenı olarak bilinmektedir. Storj kullanıcıları bilgisayarların kullanmadıkları depolama alanlarını ve şerit genişliğini ağın kullanımına sunarak STORJ coin kazanmaktadırlar.

En çok STORJ coin arzı bilinmese de bu yazı yazıldığı sırada tokenın toplam arzı 424,999,998’dir.

Storj nasıl çalışır?

Storj, üç ana elemanlarla çalışmaktadır. Bunlar depolama düğümleri, uplinkler ve uydular olduğunu söyleyebiliriz.

Depolama düğümleri, kullanıcıların sabit sürücülerinde ki fazlalık olan alanları kiralamalarına ve verileri güvenli şekilde depolayıp iade etmesine olanak tanımaktadır. Uplinkler, istemcinin bilgisayarında çalışır ve dosyaları ağa yüklemeye yaramaktadır. Uplinkler, eşlerle koordineli çalışarak verilerin depolanmasını ve alınmasını sağlamaya yarar. Uydular ise depolama düğümleri ile uplinkler arasında ki trafiği koordine etmeyi sağlamaktadır. Her kullanıcının bir uydu da hesabı bulunmaktadır. Uydular, meta verileri depolamaktan, depolama düğümlerini güvenilir tutmaktan ve ödemeleri dağıtmaktan sorum tutulur.

Storj Nedir ve Storj Neden Benzersizdir?

Storj Nedir? Storj, Amazon ya da Google gibi şirketlerin depolama platformlarına alternatif olan merkezi olmayan bir depolama platformu olarak bilinmektedir. Blockchain teknolojisine dayanan Storj’u benzersiz kılan şey ise Storj’da verileri depolayanın tek bir şirket olmaması olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yerine Storj, yazılımına ve bağımsız bilgisayarlardan oluşan ağına güvenmektedir. Daha basit bir ifade ile Storj’da kullanıcılar verilerini başkalarının bilgisayarlarında ki boş alanlarda, özel bir anahtar sayesinde güvenle saklamaktadırlar.

Storj, verileri parçalara ayırarak birden fazla düğümde saklayabilmektedir. Bu da platformu güvenli kılmaya yardımcı olmaktadır. Storj, aynı zamanda geleneksel bulut sistemi depolama platformlarından daha hızlı indirme ve yükleme hızları da sunmaktadır.

Storj İle Para Kazanmak

Storj Nedir? Storj, düğüm sahiplerine, yani bilgisayarının sabit sürücüsünde ki boş depolama alanlarını ve bant genişliğini ağa sunan kullanıcılara STORJ coin kazanma olanağı sağlamaktadır. STORJ coin daha sonra kripto para borsalarında itibari paraya dönüştürülebilmektedir.

Bir Storj düğümüne sahip olmak için şu donanım gereksinimlerini karşılamak gereklidir:

  • Düğüm hizmetlerine ayrılmış olan en az 1 işlemci çekirdeği
  • 8 TB depolama alanı (en çok 24 TB ve en az 550 GB)
  • 16+TB ölçülmemiş aylık bant yaygınlığı
  • 100 Mbps yukarı yönde bant genişliği (en az 5 Mbps)
  • 100Mbps aşağı yönde bant genişliği (en az 25Mbps)
  • Ayda yalnızca %99,5 çalışma süresi

Storj düğümüne sahip olmak için gereken yazılım özelliklerini ise şu şekilde inceleyebiliriz:

  • Windows 8, Windows Server 2012 ya da üstü
  • Debian, Fedora ya da Ubuntu 64 bit sürümleri
  • macOS Sierra 10.12 ve daha yeni macOS sürümleri de desteklenir.

Bu gereksinimleri karşılıyor iseniz son derece basit bir şekilde bilgisayarınızı bir Storj düğümü sunucusuna dönüştürebilme imkânınız vardır. Bunun için yapmanız gereken tek şey kimlik doğrulama tokenını almak, düğüm kimliğini oluşturmak, bağlantı noktası iletimini yapılandırmak ve arayüzü kurmak olacaktır.

Bundan sonra ağa sunduğunuz depolama alanı ve bant yaygınlığı karşılığında STORJ coin kazanmaya başlayabilirsiniz.

Storj Nedir ve STORJ Coin Nereden Alınır?

Türkiye’de, Türk Lirası ile STORJ satın almak zannedilenin tam tersine çok basit ve hızlı bir işlemdir. Herhangi teknik bir bilgiye ihtiyaç duymanıza gerek kalmadan STORJ satın alabilmektesiniz.

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!