Tezos Cüzdan
Tezos Cüzdan
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tezos Cüzdan Nedir?

Tezos, 2014 senesin de Arthur Breitman ve Kathleen Breitman önderliğin de bir grup yazılımcı tarafından geliştirilimi yapılmaya başlanmıştır. 2017 senesin da yaptıkları bir kampanya ile Bitcoin ve Ethereum olarak toplam da 232 milyon dolar değerin de bir fon toplandığı bilinmektedir. Toplanan fon, Tezos Vakfı tarafından yönetilmektedir. Tezos Vakfı ilerleyen zamanlar da Tezos Token kullanıcılarının yönetim de güçlerinin artması ile birlikte karar noktasın da kendisini geri çekmeyi hedeflemektedir.

Tezos, asıl anlam da bir dijital toplum kurarak kendini yönetebilen ve herhangi bir merkezi olmayan bir blockchain oluşturmayı hedef haline getirmiştir. Bu dijital topluluk Tezos (XTZ) tokenleri ile ortak kararlar vererek platformu daha da geliştirmeyi amaçlamıştır.

Tezosun Ethereum gibi bir akıllı sözleşme platformu olduğunu söyleyebiliriz. Ethereum akıllı sözleşme sisteminden ayrı olarak platform da değişiklik yapılabilmesine izin verilmektedir. Böylece zaman için de ortaya çıkabilecek olan ihtiyaçlar için gerekli düzenlemeyi sert dallarına ayırarak değil de dijital toplumun kararları ile kendi içerisin de yapılabilmesini sağlamaktadır.

Tezos platformun da gerekli görülen geliştirmeler ile geliştiriciler tarafından yapıldığını bilmekteyiz. Platform da gerekli bir geliştirme olduğun da zaman yazılım geliştiricileri Tezos dijital topluluğuna bu talebini iletir. Bu talebe destek vermek isteyen kullanıcıların Tezos toplumu geliştiriciye Tezos (XTZ) token ile ödeme yapmaları önem arz etmektedir. Böylece yapılacak olan gelişim toplumun onayına sunulmakta ve en yüksek desteği almış olan geliştirmenin yapıldığını söylemek mümkündür.

Yazılım geliştiricilerine verilmiş olan Tezos ödülü sayesin de geliştirme işi için de bir ücret ödenmesine ve geliştiricilerin teşvik edilmesine neden olduğunu söyleyebiliriz.

Tezos Cüzdan

Tezos (XTZ) cüzdanı, sahip olmuş olduğunuz Tezos (XTZ) değerini depolayan bir cüzdan olarak düşünülse dahi asıl amacı o değildir. Sahip olmuş olduğunuz Tezos (XTZ) değerlerini kullanabilmeniz için gerekli olan özel ve genel anahtarı barındıran yazılımlara denmektedir. Tezos (XTZ) cüzdanları, Tezos bakiyenizi görebileceğiniz ve Tezos (XTZ) bakiyelerinizi Blockchain (blok zincir) sistemi ile diğer Tezos cüzdanlarına aktarım edebilmenizi sağlar.

Her Tezos cüzdanının bir adresi bulunur, bu adres kod 26-35 karakterlik rakam ve harflerden oluşmaktadır. Tezos (XTZ) cüzdanınızın başkaları tarafından görülebilen ve cüzdanınıza Tezos (XTZ) göndermelerini sağlayan Genel Anahtar (public key) Tezos cüzdanının asıl konumudur. Bu adres ile başka cüzdanlardan, kendi cüzdanınıza Tezos yatırabilmektesiniz. Sahip olmuş olduğunuz Tezos (XTZ) cüzdanından başka bir Tezos cüzdanına Tezos (XTZ) aktarım işlemi için, cüzdanınızın Özel Anahtar (private key) kodunu kullanmanız gereklidir. Tezos cüzdanıyla, Tezos teknolojisinin temelini oluşturan Blockchain sistemine dahil olunabilmektedir.

Tezos (XTZ) cüzdanı ile, bakiyeniz de Tezos (XTZ) miktarını reel (gerçek) para (Türk Lirası, Dolar vb.) birimlerine dönüştürmeniz mümkün değildir. Tezos (XTZ) bakiyenizi reel (gerçek) para (Türk Lirası, Dolar, Euro vb.) birimlerine dönüştürmek için seçtiğiniz bir sitenin değişim borsalarını kullanmanız gerekmektedir.

Tezos (XTZ) cüzdanları 3 şekilde bulunur şimdi gelin bunları inceleyelim.

Masaüstü Tezos Cüzdan

Bilgisayarınıza indirip kullanabileceğiniz cüzdan programlarına verilen addır. Tezos (XTZ) cüzdanınıza ait genel ve özel anahtarlarınız bilgisayarınızın hafızasına kayıtlı olacak şekilde programlanmıştır. İnternete bağlı bir Tezos (XTZ) cüzdanı olduğundan dolayı internet üzerinden gelebilecek tehlikelere tamamı ile açık bir konumdadır. Etken Tezos (XTZ) aktarımı yapacak ve küçük miktar bulunduracak kullanıcılar için ideal bir cüzdan yolu olacaktır.

Paper (Kâğıt) Tezos Cüzdan

Paper (kâğıt cüzdan) cüzdanlar Tezos (XTZ) cüzdanlarınızın Genel Anahtar (public key) ve Özel Anahtar (private key) kodunuzun yazılı olduğu kağıtlara denir. Paper Tezos (XTZ) cüzdanlarında tümel olarak Tezos (XTZ) adresi bilgileriniz QR kod ile beraber göstermektedir. İnternet bağlantısı olmayan bir Tezos (XTZ) cüzdanı olduğu için internet üzerinden gelebilecek saldırılara karşı en güvenli cüzdan konumundadır. Özel tasarım Paper Tezos (XTZ) cüzdanı oluşturabilme fırsatını verdiği gibi Tezos (XTZ) cüzdan bilgilerinizi çıktı şeklinde kendinizin de oluşturabilmesine olanak sağlamaktadır. Fiziki bir Tezos (XTZ) cüzdanı olması ve cüzdan bilgilerinizin üzerinde yazılı olmasından dolayısıyla cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda bütün Tezos (XTZ) bakiyenizi kaybetmeniz olası bir durumdur.

Web (Online) Tezos Cüzdan

Web Tezos (XTZ) Cüzdanları, cüzdan hizmeti sağlayan şirketler tarafından sahip olduğunuz Tezos (XTZ) bakiyelerinin korunduğu cüzdan modelidir. Web Tezos (XTZ) cüzdanı hizmeti veren şirketlerin güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerekir. Seçtiğiniz çeşitli borsalarda ki değişim borsalarında sahip olabileceğiniz Tezos (XTZ) cüzdanlarıdır. Web Tezos cüzdan en büyük avantajı internet bağlantınızın olduğu her yerden erişebilir ve işlem yapabilme fırsatınız vardır.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!