USD Coin USDC Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur?

USD Coin USDC Nedir
USD Coin USDC Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

USD Coin USDC Nedir

USD Coin USDC, 1:1 oranda ABD dolarına sabitlenmiş stabil bir kripto varlıktır. Desteklenen blok zinciriler üzerinde yer alan her bir USDC için şirketin hesaplarında 1 ABD dolarına muadil nakit ya da nakit benzeri varlık tutulmaktadır. USDC, ABD merkezli ve düzenli olarak rezervleri kontrol edilen bir kuruluş olan Centre tarafından üretilmektedir.

USD Coin (USDC) Projesi

USD Coin USDC Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur?

USDC, 1:1 oranda ABD dolarına endeksli ve herhangi bir bağımlılığı olmayan bir denetimden geçen bir stabil kripto varlık birimi olduğunu söyleyebiliriz. Kripto varlık dünyasın da daha fazla mal ve hizmet tokenleştirildikçe, akıllı sözleşme platformları değer değişiminin temel yapı taşları haline gelmeye başlamıştır. Bu açıdan baktığımızda açık kaynaklı ve şeffaf bir stabil kripto varlık olan USDC, fiat paraların akıllı sözleşmelerle etkileşime girmesine izin vererek geliştiricilere blok zincir uygulamalarında gerçek dünya para birimlerini kullanmanın uygun bir yolunu sunmayı hedeflemiştir ve bunu başarılı bir şekilde tamamlamıştır.

USDC stabil kripto varlık birimi, eşdeğer olarak 1:1 oranında fiat para birimini tam rezervlerini elinde tutmakta olan ve düzenli olarak bağımsız denetimden geçen Centre kuruluşu tarafından çıkarılır. İhraççıların USD rezerv varlıklarını düzenli olarak bildirmeleri gerekmektedir ve Grant Thornton LLP bu varlıklar hakkında düzenli olarak her ay raporlar yayınlamaktadır.

USDC Kurucuları Kimdir?

USD Coin USDC Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur?

USDC, ABD merkezli Centre kuruluşu tarafından çıkarılmış olan ABD dolarına endeksli bir stabil kripto varlık birimine denmektedir. Centre, 2018 senesinde Coinbase ve Circle ortaklığı ile kurulmuş olan bir firma olduğunu söyleyebiliriz. Centre tarafından ihraç edilmiş olan USDC, ABD Şikago merkezli muhasebe ile danışmanlık firması olan Grant Thornton LLP tarafından düzenli olarak her ay denetimi gerçekleştirilmektedir. Her ayın sonuna doğru bir önceki aya ait olan Centre firmasının rezervleri ve blok zincir üzerinde ki USDC niceliği aylık rapor olarak yayınlanmaktadır.

İstatistikleri

USD Coin USDC Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur?

USDC çoğu blok zincirle entegre bir şekilde çalışmayı sürdürmektedir. Ethereum (ERC-20), Algorand (ASA), Avalanche (ERC-20), Flow (FT), Hedera (SDK), Solana (SPL), Stellar asset, TRON (TRC-20) ve Polygon (ERC-20) altyapısını destekleyen ve çoğu USDC blok zincir desteği ile kripto varlık dünyasındaki çoğu yatırımcıya ulaşımı sağlanmaya başlanmıştır.

USDC Avantajları Nelerdir?

USD Coin USDC Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur?

USDC, geriye kalan diğer kripto varlıklara göre daha fazla regüle olması ve raporlarının şeffaf bir biçimde paylaşımından dolayısıyla çoğu avantaja sahip bir konuma gelmiştir. USDC fiyatı 1 Amerikan dolarına sabittir, karşılığında ise şirketin kasasında 1:1 oranın da nakit ve benzeri USD bulunduğu bilinmektedir.

USDC tarafındaki en büyük avantajlardan biri ise hızlı ve ucuz bir biçimde transfer edilebilmesini sağlayabilmektir. Günümüzde günler sürebilen swift işlemi yerine yalnızca tek bir tuş ile dünyanın her bir noktasına anında dilediğiniz gibi transfer işlemlerinizi yapabilmektesiniz. USDC desteklediği blok zincirler ile yatırımcılarına farklı alternatifler sunmayı başardığını söyleyebiliriz.

USDC Nasıl Satın Alınır?

USD Coin USDC Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur? Ülkemiz de Türk Lirası ile USDC satın almak düşünülenin tam tersi oldukça basit ve hızlı bir işlem olduğunu söylemek mümkün.

USDC hakkında sıkça sorulan sorular

USD Coin USDC Ne Demek?

USD Coin USDC Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur? USD Coin (USDC), Amerikan dolarına 1:1 oranında endeksli ve teminatlı bir biçimde oluşturulmuş olan bir stabil kripto para birimi olarak bilinmektedir.

USDC Madenciliği Nasıl Yapılmaktadır?

USD Coin USDC Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur? USDC madenciliği yapılmakta olan bir kripto para birimi olduğunu söyleyemeyiz. Centre firması tarafından 1:1 oranında rezerv tutularak üretilmiş olan USDC, muhasebe ve danışmanlık firması olan Grant Thornton LLP tarafından her ay düzenli olarak denetlenmektedir.

USDC Güvenilir Midir?

USD Coin (USDC) Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur? USDC 1:1 oranında Amerikan doları ile desteklendiği ve her ay muhasebe ve danışmanlık firması olan Grant Thornton LLP tarafından denetlendiği için diğer stabil kripto varlık birimlerine göre daha güvenilir bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkündür.

USDC Toplam Arzı Ne Kadar?

USD Coin USDC Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur? USDC maksimum bulunduğunu maalesef ki söylemek mümkün değil. Fakat USDC arzı Centre kuruluşu tarafından rezervlerindeki karşılığa göre belirlendiğini söyleyebiliriz. Rezervlere eklenen her bir Amerikan dolarına karşılık 1 USDC yaratılabildiğini bilmekteyiz. Bu sayede üretilmiş olan her bir USDC, 1 Amerikan dolarına muadil olduğunu söyleyebiliriz.

USD Coin Türkiye de Hangi Borsalarda Bulunur?

USD Coin USDC Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur? Şimdi gelin sizlerle birlikte USD coinin ülkemizde hangi borsalarda bulunduğunu inceleyelim.

USD coin:

  • Btc türk pro
  • Paribu
  • Bitexen
  • Bitlo
  • İcrypex

Gibi borsalarda mevcut olduğunu söyleyebiliriz.

USD Coin Türkiye de Nasıl Alınır?

USD Coin USDC Nedir ve Türkiye’de Hangi Borsada Bulunur? USD Coin, kripto varlık borsalarında satın alınabilir ya da dilediğiniz gibi satabilirsiniz. Kripto varlık borsalarında USD Coin, alım satım işlemlerinde platformun değerlendirilmesinden geçip onaylandıktan sonra dilediğiniz şekilde satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!