Bitcoin Düğümü Nedir ? Ne Anlama Gelir ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Düğümü Nedir ? bir düğüm ağı tarafından düzenlenen eşler arası bir para birimidir. Ayrıca Bir düğüm, basitçe Bitcoin yazılımını çalıştıran bir bilgisayardır. Bitcoin düğümleri, ağdaki diğer düğümlerle işlem gönderip alır ve geçerliliklerini doğrular. Bitcoin düğümleri, sistemin bütünlüğünü korumak için Bitcoin madencileri ile işbirliği yapar.

İlk olarak, düğümler işlemleri diğer düğümlere ve madencilere yayınlar ve iletir. Madenciler bu işlemleri bloklar halinde gruplandırır ve bu blokları blok zincirine yayınlayarak işlemleri doğrular. Düğümler bu blokları alır, birbirleriyle paylaşır ve madencilerin ağ kurallarına uyduğunu doğrular. Bir düğüm yeni bir işlem veya blok aldığında, bunu eşlerine iletir, böylece. Tüm düğümler ve madenciler senkronize kalabilmektedir ve aynı blok zincirlerini kullanır .

En İyi ve Güvenilir Kripto Para Sitesi Yazımızı okumak için Tıklayabilirsiniz…

Tartışmamızı Bitcoin teknik incelemesinde açıklanan iki düğüm türüyle sınırlayacağız: tam düğümler ve hafif (SPV) istemciler.

Bitcoin Düğüm Türleri Bitcoin Düğümü Nedir ?

Tam Düğüm

Tam bir düğümün ana işlevi, Bitcoin blok zincirinin durumunu bağımsız olarak doğrulamaktır . Bunu, her bloğu ve işlemi indirerek ve Bitcoin’in fikir birliği kurallarına göre kontrol ederek yapar. Bir işlem veya blok, Bitcoin’in fikir birliği kurallarından birini ihlal ederse, tam bir düğüm bunu otomatik olarak reddeder.

Hafif / SPV istemcisi

Hafif Ödeme Doğrulama istemcisi. İşlemlerin bir bloğa dahil edilip edilmediğini doğrulayabilmeleri açısından tam düğümlere benzer. Bununla birlikte, hafif düğümler, ağın tüm işlemlerini doğrulamaz ve blok zincirinin bir kopyasını saklamaz.

Hafif düğümler ağ üzerinden büyük miktarda veri işlemediğinden, bakımları çok daha ucuzdur. Bu nedenle, tarihsel olarak mobil Bitcoin cüzdanında kullanılıyorlardı, ancak bugün oldukça nadirdir.

Neden Tam Bir Düğüm Çalıştırmalısınız?

Bitcoin Düğümü Nedir ? Kullanıcılar birçok nedenden dolayı bir Bitcoin tam düğümü çalıştırır. Öncelikle, bir kullanıcının Bitcoin ağının durumunu bağımsız olarak doğrulamasını sağlar. Sonuç olarak, bir kullanıcı şunları yapabilmektedir:

  • Bitcoin’in arzını doğrulayın. Kullanıcılar, Bitcoin ağının durumunu bağımsız olarak doğrulayabilir.
  • Bitcoin’in çifte harcamasını önleyin. Bir düğüm, daha önce harcanmış olan bitcoin’i otomatik olarak reddeder.
  • Üçüncü taraflar olmadan Bitcoin kullanın. Bir düğüm, kullanıcıların üçüncü bir tarafa güvenmek yerine kendi işlemlerini yayınlamalarına ve doğrulamalarına olanak tanır.

Tam bir düğüm çalıştırmak için başka bir motivasyon, Bitcoin ağını daha sağlam hale getirmektir. İşlemleri tam olarak doğrulamak için daha fazla düğüm bulunduğundan, ağ belirli saldırı türlerine karşı daha dirençli hale gelir. Dağıtılmış, tam işlevli düğümler, Bitcoin’in merkezi olmayan, eşler arası mimarisinin merkezinde yer alır ve ağın güvenli kalmasına yardımcı olur.

Kısacası, Bitcoin düğümleri, Bitcoin ağının merkezi sinir sistemidir. İşlemleri yayınlar, doğrular ve saklarlar. Hem ağ geçidi olarak hem de ağ verilerini tüm katılımcılara iletmek için bir bilgi otoyolu görevi görürler.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!