BitTorrent BTT Nedir? [Detaylı İnceleme]

BitTorrent BTT Nedir?
BitTorrent BTT Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BitTorrent BTT Nedir?

 

BitTorrent popüler bir eşler arası torrent dosya paylaşım platformudur, özellikle de son zamanlarda daha merkezi olmayan hale gelen bir platformdur. 2001’de piyasaya sürülen BitTorrent, 2018’de Tron blok zinciri tarafından satın alındı.

Satılmasının hemen ardından platforma özel bir Kripto para olan BTT ile birlikte birçok yenilikte eklenmiş oldu.

BitTorrent hakkındaki prosedür de “Dünyanın en geniş merkezi olmayan P2P iletişim protokolü.” Olarak tanımlanmaktadır.

 

BitTorrent BTT Token Projesi Nedir?

BitTorrent BTT Nedir? BTT, Tron tarafından satın alınmış olup BitTorrent dosya paylaşım platformunun yerel Kripto varlık birimi olarak bilinmektedir. BTT, dünyadaki en popüler merkezi bulunmayan protokollerin ve uygulamaların özelliklerini destekleyen blok zincir teknolojisi olarak bilinir ve Tron ağının TRC-10 standardı ile oluşturulmuş bir tokendır. BTT tarafından desteklenen ve dApp’ler (merkezi olmayan uygulamalar) arasında BitTorrent Speed, BitTorrent Dosya Sistemi, DLive ve hattaki diğer ögelerin bulunduğunu söyleyebiliriz.

BTT, BitTorrent Speed sayesinde daha hızlı indirme işlemi gerçekleştirebilmek için ödeme imkânının sunulması da dâhil olmak üzere çeşitli şeyler için de kullanılabilmesi uygundur.

 

BitTorrent Projesinin Kurucuları Kimlerdir?

BitTorrent BTT Nedir? BitTorrent, Bram Cohen işimli bir yazılım bilimcisi tarafından Temmuz 2001 yılında oluşturulmuş bir platformdur.

Cohen, içerik elde etmenin uzun süreli ve oldukça maliyetli olmasından dolayı eğlence sektörüne yeni bir soluk getirme hedefiyle BitTorrent’i tasarladığından bahsetmekte. Cohen, telif hakkı yasalarını ihlal etmesi nedeniyle birçok davaya konu olmuştur.

BitTorrent, Tron platformu ve sahibi Justin Sun tarafından Temmuz 2018 yılında satılmıştır. Şubat 2019 yılında TRC-10 ölçülerinde üretilen BTT (BitTorrent token) beraberinde birçok farklı araç eklendi.

 

BitTorrent Projesini Özel Yapan Nedir?

BitTorrent BTT Nedir? BitTorrent’in temel amacı, eğlence endüstrisinin yapısını ve içeriği merkezden uzaklaştırmaktır. Cohen’in internet kullanıcıları arasında doğrudan birbirlerine içerik dağıtımının faydalarını gözlemleyerek, fazla maliyet gerektiren ve verimsiz dağıtım ağlarından kurtulmayı amaçladı.

2000 yılının başlarında BitTorrent için başvurulacak ilk P2P paylaşım platformu oldu, daha sonra 2018 yılında TORN buna katıldı.

 

BitTorrent File System (BTFS) Nedir?

BitTorrent BTT Nedir? BTFS, dijital içerikleri merkezi olmayan bir dosyalama sisteminde tutmak ve paylaşmak amacıyla P2P mekanizması destekleyen protokol olduğunu söyleyebiliriz.

Geleneksel depolama sistemlerinde, merkezi olmayan veya bir yönetici tarafından kontrol altında olması, sansürleme, fazla maliyetli ve düşük başarısızlık oranları gibi dezavantajları da bulunmakta.

 

DLive Nedir?

BitTorrent BTT Nedir? DLive, içerik üreticileri ve izleyicileri kuvvetlendiren blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir canlı akış grubudur. Çağ aşacak ödül sistemi ile birlikte yayıncılar ve izleyiciler, kazançlarını platformla paylaşmadan da kazanç elde edebilmekteler. DLive ile hedef daha bi merkezden bağımsız ve daha basit bir içerik platformu oluşturabilmek. Yakın gelecekte BTT, sanal hediyeleri, abonelikleri ve izleyici ödüllerini kuvvetlendirmek amacıyla DLive ekosistemine sunulması hedeflenmekte.

 

BTT Token İstatistikleri

BTT’nin belirli bir sınır arzı yoktur. Bu sayede toplam arz geçici süreliğine 990 milyar BTT olarak kararlaştırılmıştır. Bu oranın %2’si özel token satımında, %6’sı açık token satımında, %9’u da tohum satışında paylaştırılmıştır. Bu arzın %20.1’lik kısmı ise 2025 yılına kadar farklı noktalarda gerçekleşmesi hedeflenen airdroplar adına ayrılmış hâlde. BitTorrent kadrosu ve çatı kuruluşu BitTorrent Foundation, talebinin %19’u ile ödüllendirdiği söylenmekte. Üstelik Tron kuruluşu da elinde %20’sini bulundursa da bunun %19.9’luk bölümü BitTorrent ekosisteminin yapısına işliyor. Tokenlerin kalan %4’ü, ortaklıklara ayrılmış kısımdır.

 

Whitepaper: BTT token

BitTorrent kurumu projeyi, “Dünyanın en büyük bir merkeze bağlı olmayan P2P iletişim prosedürü.” olarak nitelendiriyor.

Bittorrent whitepaperına erişerek BTT token hakkında daha çokça bilgi ediebilirsiniz.

 

BTT Token Nasıl Alınır?

BitTorrent BTT Nedir? TRX token güvenilir Kripto para borsalarını kullanarak kolay ve sorunsuz şekilde alım satım işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ülkemizde Türk lirasıyla TRX/TRY değerinde işlem yapabilmenize olanak sağlar.

 

BitTorrent (BTT) Sıkça Sorulan Sorular

 

BitTorrent nedir?

BitTorrent popüler bir eşler arası torrent dosya paylaşım platformudur, özellikle de son zamanlarda daha merkezi olmayan hale gelen bir platformdur.

BTT nedir?

Dünyadaki en popüler merkezi bulunmayan protokollerin ve uygulamaların özelliklerini destekleyen blok zincir teknolojisi olarak bilinir ve Tron ağının TRC-10 standardı ile oluşturulmuş bir tokendır.

BTT token madenciliği yapılmakta mıdır?

BTT, madenciliği yapılan bir Kripto para türü diyebiliriz.

BTT token maksimum arzı var mıdır?

BTT token, maksimum arzı bulunmamaktadır.

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!