Dogecoin (DOGE) Nedir?
Dogecoin (DOGE) Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dogecoin (DOGE) Nedir?

Son zamanlarda en popüler kripto para birimlerinden biri, Aralık 2013’te piyasaya sürülen Dogecoin’dir. O zamandan beri, DOGE ve diğer dijital para türevleri, mal ödemeleri ve para alışverişi için popüler hale geldi.

Dogecoin, Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından geleneksel bankacılık işlem ücretleri olmadan eğlenceli bir ödeme sistemi olarak oluşturuldu. Adı, para için sırasıyla gerçek ve argo terimleri olan köpek ve madeni para kelimelerinin bir portmantoudur. Ocak 2014 itibariyle, bu kripto para birimi, işlem hacmi açısından diğer birçok kripto para birimini geride bıraktı. Dogecoin değer kazanmaya devam etti ve 7 Ocak 2018’de 0,017 dolara ulaştı.

Dogecoin’in blok zinciri, Litecoin’in blok zincirinin üzerinde çalışır. Her ikisi de aynı temel teknolojiyi paylaşır, bu nedenle Litecoin’in kodundaki herhangi bir değişiklik Dogecoin için de geçerlidir.

DOGE, kripto para biriminde çığır açan bir buluş değildir; bunun yerine, LTC ile aynı blok zincirini kullanır. DOGE’nin her bloğun madenciliği için ilk rastgele ödülü, yatırım amaçlıydı. Ancak bu daha sonra statik bir sisteme dönüştürülmüştür.

 

Dogecoin (DOGE) Özellikleri Nelerdir?

Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin, bitcoin’in daha ulaşılabilir ve dostça bir versiyonu olarak oluşturuldu. Adı, iyi bilinen bir internet memesinden türetilmiştir. DOGE oluşturmanın, teknik bilgisi olmayan kişilerin kripto para birimini kullanmasını kolaylaştırması gerekiyordu.

Dogecoin topluluğu, DOGE para birimindeki en aktif ve büyük topluluklardan biridir. Bu kripto para sıklıkla bahşiş hizmetleri için kullanılır ve aynı zamanda birden fazla projeye fon sağlamak için kullanılır. Kullanıcılar, diğer kullanıcıya bahşiş vererek katkıları veya ipuçlarını tanır. Bu jestin etkili olduğu söyleniyor.

DOGE, deflasyonist değil enflasyonisttir. Bu, DOGE’nin dolaşımda ne kadar para olabileceği konusunda bir sınırı olmadığı anlamına gelir. Bitcoin gibi dijital para birimlerinin katı bir limiti olması nedeniyle madenciler uzun süre madencilik yaptıktan sonra kârlı olmayacaktır. Bu nedenle uzun vadeli işlemler için Dogecoin tercih edilir.

 

Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin satın almak isteyen insanlar genellikle önce onu benimserler. Bunun nedeni, Dogecoin madenciliğinin, ödül olarak yeni paralar veren blok zincirindeki işlemleri onaylamasıdır. Ancak madencilerin işlemleri doğrulamak için karmaşık matematiksel denklemleri çözmesi gerekiyor. Madencilik yapılırken basit makineler yerine gelişmiş özelliklere sahip makineler tercih edilir.

Madencilik Dogecoin, blok süresi, zorluk seviyesi, algoritma ve ödül açısından diğer kripto para birimlerinden farklıdır. Örneğin, DOGE madenciliği Litecoin veya Bitcoin madenciliğinden daha az zaman alır. DOGE madencilik blokları yalnızca bir dakika daha uzun sürer – 1’e karşı 10 veya 2.5’e karşı 5 dakika.

Madencilik yaparken insanların iki seçeneği vardır: yalnız çalışmak veya bir maden havuzuna katılmak. Bir havuza katılmak, katılan herkesin çabalarını birleştirerek işlem gücünü artırır. Madenciler birlikte çalışarak gönderilerinin doğruluğunu sağlayabilir ve ödüller kazanabilir. Havuz sınırları içerisinde madencilik yapmak için ücret ödenmesi gerekmektedir. Ek olarak, çalışanların ödüllerinin bir kısmını velinimetlerinin ellerine bırakmaları beklenir.

Solo madenciler, ilk blok ödüllerini almadan önce uzun bir süre beklemek zorundalar. Bu haftalar veya aylar sürebilir. Bir ödül kazanıldığında, paylaşım yoktur ve ödül tamamen bireysel madenciye bağlıdır. Mevcut DOGE TL fiyatı kullanılarak elde edilecek kâr bu yöntemle belirlendiği için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. DOGE fiyatları, yapılacak kar belirlenirken geçerlidir.

 

Dogecoin (DOGE) Nasıl Satın Alınır?

Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin (DOGE) token, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak DOGE/USDT veya DOGE/TRY paritesinde işlem yapabilir ve DOGE satın alabilirsiniz.

 

Dogecoin (DOGE) Kurucusu veya Kurucuları Kimdir ?

Dogecoin (DOGE) Nedir? 6 Aralık 2013’te yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer, Dogecoin kripto para birimini üretti. Bunun arkasındaki fikir, herhangi bir geleneksel bankacılık ücretine mal olmayacak yeni bir tür “şaka parası” yaratmaktı. Ancak, üreticilerin onu üretmek için geleceğe yönelik bir amacı yoktu – bu da yatırımcı ilgisi için inanılmaz bir çekicilik olduğunu kanıtladı.

Dogecoin’in değeri, 6 Aralık 2013’te kripto para borsalarında alım satım için piyasaya sürüldükten sadece 72 saat sonra %300 arttı. Dolar değerindeki bu büyük artış nedeniyle, Coin hızla fiyatta büyük bir düşüş yaşadı. Bir hamlede değerinin %80’ini kaybetti ve piyasaya sürülmesinden bu yana ilk büyük çöküşünü yaşadığı kabul ediliyor. Bu olay dışında Gecein’e kucak açan topluluk da benzer bir başarıyı gördü.

 

Dogecoin (DOGE) Sıkça Sorulan Sorular

Dogecoin (DOGE) Nedir?

  1. Dogecoin (DOGE) Nedir ?

Dogecoin, Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından geleneksel bankacılık işlem ücretleri olmadan eğlenceli bir ödeme sistemi olarak oluşturuldu. Adı, para için sırasıyla gerçek ve argo terimleri olan köpek ve madeni para kelimelerinin bir portmantoudur.

  1. Dogecoin (DOGE) Ne İşe Yarar ?

Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin, Bitcoin’in daha ulaşılabilir ve dostça bir versiyonu olarak oluşturuldu.

  1. Dogecoin (DOGE) Kurucuları Kimdir ?

Yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 6 Aralık 2013 tarihinde yazılmıştır.

  1. Dogecoin (DOGE) Toplam Arzı Ne Kadar ?

Toplam arzı 132.670.764.300 DOGE olan kripto paranın dolaşımdaki arzı ise , 132.670.764.300 DOGE’dir.

  1. Dogecoin (DOGE) Nasıl Alınır ?

Dogecoin (DOGE) token, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak DOGE/USDT veya DOGE/TRY paritesinde işlem yapabilir ve DOGE satın alabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!