Fintech Nedir?
Fintech Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fintech Nedir?

Bir araya gelen şeyleri seviyoruz: hız ve verimlilik, işlevsellik ve rahatlık, kolay erişim ve veri güvenliği. Örnekler eklenebilir ve sektöre uyacak şekilde özelleştirilebilir. Bugün en sevdiğimiz iki alanı birleştiren bir formülden bahsedeceğiz: finans ve teknoloji, yani Fintech! “Fintech” olarak genelleştirebileceğimiz bu kavram ile Fintech girişimleri sayesinde kullanıcıların hayatı kolaylaşmakta ve finans sektörü her geçen gün yeniliklerle gelişmektedir.

Bu terim size tanıdık gelmese de, dünyadaki her dört kişiden üçünün bu teknolojiyi gün içinde kullandığını söylesek ne dersiniz? O halde bu konuyu “Fintech nedir?”, “Hangi teknolojilerden yararlanır?”, “Avantajları nelerdir?” gibi birkaç soru ile inceleyelim. Nerede bulacağımıza bakalım.

Fintech, İngilizce “finance” ve “technology” kelimelerinin birleşimidir. Geleneksel finansal işlemleri iyileştirmek ve otomatikleştirmek için oluşturulan yazılım, donanım, mobil uygulamalar ve teknolojileri ifade eder. Temel amaç, teknolojiyi etkin, hızlı, pratik ve güvenli finansal çözümler sunmak için kullanmaktır.

Sonuç olarak, bireysel kullanıcılar kendilerine özel kişiselleştirilmiş hizmetler alır ve işlemlerini saniyeler içinde tamamlayabilirler. Finansal kurumlar için en büyük faydalar şu yönlerde yansıtılmaktadır: maliyet ve verimlilik avantajları, iyileştirilmiş müşteri deneyimi ve yeni stratejiler. Fintech aynı zamanda girişimcilik ekosistemini de besliyor. Ürün ve hizmetlerin sürekli gelişmesiyle güvenlik, hız ve rahatlık gibi kavramlar finans sektöründe standart hale geliyor. Elbette tüm bunların arkasında ciddi bir dijital altyapı var.

 

Hangi Teknolojiden Bahsediyoruz? Neyi Değiştirdiler?

Fintech Nedir? Yapay zeka, blockchain, bulut bilgi işlem ve büyük veri, fintech’in ticari markalarıdır. Bu dört kavram bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Ne olmuş? Yapay zeka denilince akla ilk olarak doğal dil işleme ve makine öğrenimi geliyor. Bu, finansal olarak iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi, kişiselleştirme, veri analizi yoluyla daha uygun ve avantajlı servislerin oluşturulması, dolandırıcılık tespiti için ses tanıma, chatbotlar için anlık çözümler vb. faydalar sağlar.

Aşina olduğumuz kripto para birimlerinin blok zinciri, finansal işlemleri (havale transferleri, çevrimiçi alışveriş vb.) optimize ederken gizlilik ve hız da sağlayabilir. Veriler ve işlemler son derece şeffaf ve güvenli bir şekilde kaydedilebilir. Akıllı sözleşmelerin bir veritabanında saklanması evrak işlerini azaltır ve zamandan tasarruf sağlar.

Fintech Nedir? Bulut bilişim ise büyük miktarda veriyi güvenli bir şekilde (bulutta) depolar ve bu verilere her yerden ve her cihazdan kolayca erişmeyi mümkün kılar. Bu, tüketicilere daha yüksek güvenlik, daha yüksek işlem hızı ve daha düşük maliyetle geri dönecektir. Müşteri davranış kalıplarını ve eğilimlerini anlamak, daha işlevsel hizmetler sunmak için daha kolay hale gelir. Finansal hizmetlere her zaman, her yerden erişim sağlayarak daha iyi bir müşteri deneyimi sunar.

Bu teknoloji doğrudan mobil ve internet ödeme sistemleri ile ilgilidir. Öte yandan, dağınık verileri analiz etme, anlamlandırma ve eyleme geçirilebilir hale getirme çabası, Büyük Veri’yi tanımlar. Bu teknolojinin fintech’teki karşılığı kişiselleştirilmiş bir deneyimdir. Bankalar, kullanıcılarını tanımlar, ihtiyaçlarını anlar, finansal hareketlerine göre uyarılar ve uyarılar verir ve uygulamayı onlar için özelleştirir. Yatırım kararlarında riskin değerlendirilmesine yardımcı olur.

 

Fintech Ne Yapabilir?

Fintech Nedir? Fintech; işlemleri basitleştirerek tüketiciler, işletmeler ve hatta finans kurumları için daha erişilebilir ve uygun maliyetli hale getirir. Genel günlük süreçlerden arka planda çalışan güvenlik protokollerine kadar her şeyle karşılaşıyoruz. Örneğin: Ödemeler (çevrimiçi, mobil, temassız ödemeler; dijital cüzdanlar vb.) para transferi dijital banka kişisel finans Yapay zeka destekli hesaplar, portföyler ve daha fazlası. Aynı zamanda sanal asistanlar ve sohbet robotları ile müşteri deneyimini iyileştirir.

Parmak izi, yüz tanıma ve daha fazlasıyla gelişmiş güvenlik veri güvenliği, ağ güvenliği Kripto para birimlerine ve sanal para birimlerine erişim Alıcılar ve satıcılar arasındaki sözleşmeleri otomatik olarak yürüten akıllı bir sözleşme (genellikle bir blok zinciri kullanır) Risk değerlendirmesi, dolandırıcılığı önleme ve kullanıcı tabanlı fiyatlandırma yoluyla sigorta verimliliğini artırır.

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!