Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto Para Borsası Nedir?
Kripto Para Borsası Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto kavramı ve kripto paralara olan rağbet her geçen gün artmakta ve sürekli olarak gelişim göstermektedir.  Diğer yandan birçok kişi tarafından “Kripto Para Borsası” nedir? sorusu merak edilmeye devam ediyor. Tüm bu meraklar eşiğinde sizlerle bu yazımızda Kripto Borsası nedir? Kripto Borsası nasıl çalışır? Kripto para borsaları arasındaki farklar nelerdir? Sorularının cevabını bulacağız. Son günlerde hem yatırım hem de ödeme aracı olarak kullanılan kripto paralara sahip olmanın bazı noktaları vardır. Bazı kripto para birimlerine madencilik yöntemi ile sahip olunmaktadır. Madencilik yöntemi ile sahip olunan kripto paraların başında Bitcoin ve Ethereum gelmektedir. Kripto borsasında çok duyacağınız kavramlardan biri de madenciliktir.

Kripto paralara sahip olmanın yollarından biri kripto madenciliğidir fakat çok sayıda cihazın madencilik yapmaya başlaması sonucunda madencilik ödüllerinde gözle görülür düşüşler yaşanmıştır. Bu durumdan dolayı artık günümüzde madencilik yöntemi ile para kazanmak oldukça zor hale gelmiştir.

Madencilik kısaca, coin araştırması ya da coin elde etme yöntemine verilen isimdir. Madencilik yöntemi ile para kazanmanın zorlaştığı günümüzde para elde etmenin diğer yolları nelerdir? Bunlar üzerinde konuşalım. Alım-satım yöntemi yani ticaret, para kazanmanın etkili yollarından bir tanesidir. Kripto para birimlerine (Bitcoin, Ethereum, Chiliz, Shiba, Paxgold, Ripple vb.) sahip olmanın kolay yolu ise reel para birimleri ile satın almaktır. Sahip olduğunuz reel (itibari) para ile kripto para alım-satımını yapabileceğiniz sitelere ‘’Kripto Para Borsası’’ adı verilmektedir.

Bir bireyin bir döviz bürosunda gerçekleştirdiği para değişimi ya da bir yatırımcının borsa üzerinden bir yatırım aracına yatırım yapması şeklinde gerçekleşen “Kripto Para Borsası” Nasıl Çalışır?

 

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Kripto para borsaları, reel para birimleri ya da kripto para birimi ile kripto para alım-satım işlemleri yapabileceğiniz platformlardır. Kripto para borsaları birer değişim siteleridir. Bu değişim şu şekilde olmaktadır; Reel para varlığınızı bu siteler üzerinden istediğiniz kripto para birimine çevirebilir, kripto para varlığınızı farklı bir kripto para birimine ya da reel para birimine dönüştürebilirsiniz.

Kripto para borsaları, geleneksel borsa sistemi ile birlikte çalışmaktadır. Aralarındaki tek fark, yatırımlarınızı kendi banka ve kripto para borsası hesabınızla yapabilir ve bu işlemler için bir aracı kuruma ihtiyaç duymazsınız.

Kripto para borsasında alım-satım işlemleri borsa kullanıcıları arasında gerçekleşmektedir. Reel para birimi ile alım-satım yapmak isteyen kullanıcı, kripto para birimini reel para birimi ile takas etmek isteyen başka bir kullanıcıdan alır.

Kripto para birimlerinin fiziksel ortamda bir karşılığı yoktur. Bundan dolayı kripto para satın alma işlemleri de sadece internet siteleri üzerinden yapılmaktadır. Kripto paralara yatırım nasıl yapılır? sorusu hakkında merak ettiklerinize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Kripto Para Borsaları Arasında Farklılıklar Nelerdir?

Kripto para borsaları arasında belirgin ve ufak farklılıklar bulunmaktadır. Bunlar; işlem yapılan varlık türleri ve hitap ettiği kullanıcı türüdür.

Bazı borsalarda reel para birimleri ile işlem yapabilirken bazılarında sadece kripto para birimleri ile işlem yapılabilmektedir. Bu sayede sahip olduğunuz kripto para birimini, başka bir kripto para birimi ile takas edebilirsiniz. Bunun yanı sıra en güvenilir kripto para borsaları hakkında bilgi almak istiyorsanız link üzerinden detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu borsaların bir özelliği bulunmaktadır. Bu borsalarda genel olarak belli kripto paralar ile işlem yapılmaktadır. Bu borsalar Bitcoin gibi hacmi yüksek kripto para birimleri, reel para birimine bağlı istikrarlı kripto para birimleri ya da borsanın kendi çıkardığı kripto para birimleri gibi kripto paralarla, diğer kripto paralar arasında işlem yapabilmenize olanak sağlar.

Kripto para borsaları iki tür müşteriye hitap etmektedir;  Birincisi Bölgesel işlem yapan ve sadece belli müşterilere hizmet veren borsalar. Dyorex kripto para borsası bölgesel hizmet veren bir borsadır.) Bu borsalarda sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen resmi belgelere sahip kişiler işlem yapabilir.

İkincisi, Dünya genelinde hizmet sağlayan global borsalardır. Global borsaların birçoğu reel para birimleri ile işlem yapma imkanı sunmaz.

 

Kripto Para Borsalarında Nasıl İşlem Yapılır?

Kripto para borsalarında işlem yapabilmek için ilk önce bir cüzdanınızın ve cüzdan bakiyenizin olması gerekmektedir. Reel para birimleri ile işlem yapan bir borsada alım-satım yapacaksanız, borsanın desteklediği reel para biriminde bakiyeniz olmalıdır. Dyorex kripto para borsası Türk Lirası ile işlem yapmaktadır. Dyorex kripto para borsasında hesap açtıktan ve kimlik bilgilerinizi girdikten sonra Türk Lirası yatırma işlemi yapabilirsiniz.

Adınıza ait bir banka hesabından yatırdığınız Türk Lirası bakiyeniz 10-15 dakika içerisinde otomatik olarak hesabınıza geçer. Türk Lirası bakiyenizin hesabınıza yansımasının ardından alış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto para borsalarında alış ve satış için iki çeşit yöntem bulunmaktadır. Kolay ve Gelişmiş işlem. Kolay alış bölümünde, bakiyenizde bulunan Türk Lirası ile anında alış gerçekleştirirsiniz.

Gelişmiş alış bölümünde ise, alış işlemi için emir oluşturabilirsiniz. Güncel fiyattan ya da daha düşük bir fiyattan alış için emir girersiniz. Girdiğiniz emir geldiğinde otomatik olarak gerçekleşir.

Emir girme işlemi anlık ve yüksek zararlarınızı engellemek ve karınızı maksimuma çıkarmak için etkili bir yöntem olabilir.

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!