Polkadot DOT Nedir?
Polkadot DOT Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Polkadot DOT Nedir?

 

Polkadot, özgün bileşenlerden oluşan uyumlu ve amaca yönelik blok zincirlerin oluşturulmasını sağlayan bir Substrate kullanılarak oluşturulmuştur. Ölçeklenebilir, güvenli ve merkeziyetsiz bir çok zincirli ağdır. Amaç, kontorülü kullanıcıların elinde olan merkeziyetsiz bir ağ yaratmak ve ağı ölçeklendirmek için müşterek bir çalışma planlamaktır.

Polkadot (DOT), bağlı olduğu bir merkez bulunmayan internet sitelerini, halka açık ya da özel izne gerek olmayan ağları birbirine blockchain ile bağlamaktadır. Polkadot parçalanmış birçok ağdan meydana gelir. Amaç, tamamen merkeziyetsiz bir internet zinciri kurmaktır. DOT, Polkadot ağının yerel tokenidir. Bu ağın en küçük birimi Planck olarak adlandırılmaktadır. Bu sistem Ödemeleri, ağ yönetimi, stake etme, ödül teşvikleri, işlem ücretleri ve diğer bağlama süreçlerini kolaylaştırmaktadır.

Polkadot sisteminde DOT isimli bir kripto para birimi vardır. DOT, üç ana amaca hizmet etmektedir.

Polkadot (DOT) bağımsız işlem gören blockchain ağlarını birbirine bağlar ve bu ağların güvenli bir şekilde veri ve bilgi alışverişi yapabilmelerini sağlar. Bu sistemin amacı dışarıdan gelebilecek müdahalelere karşı önlem almak, dirençli bir yapı oluşturmaktır. Var olan birçok ağ sayesinde işlemlerin yavaşlamasının önüne geçilir.

Polkadot ağı üzerinden işlem yapan kullanıcıların özelleştirme yetkileri bulunmaktadır. Kullanıcılar bu ağı kendi ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edebilirler.

Polkadot bir geliştiricinin sunduğu bir işlemi farklı bir geliştiricinin kodu ile birleştirmekte bu sayede hem bir bütünlük hem de ekosistemin büyümesine fayda sağlamaktadır.

Polkadot ağında bulunan tüm projelerin değişim ve gelişim gösterebilmektedir.  Bu değişim ve gelişimler sayesinde sistem sürekli güncel ve mükemmel bir görünüm kazanmaktadır. Güncellemelerin sürekli açık haldedir. Bu durum sistemi her zaman güncel tutacaktır. Polkadot DOT Nedir? sorusunu kısa bir inceledikten sonra Palkadot sisteminin kripto para birimi olan DOT nedir? konusuna kısa bir göz atalım.

Polkadot Sisteminin Kripto Para Birimi DOT Nedir?

Polkadot DOT Nedir? DOT sistemi, Polkadot sisteminde üç amaca hizmet etmektedir. Bundan dolayı DOT sistemin ilerleyişi ve devamlılığı Palkadot için son derece önem arz etmektedir. DOT sisteminin Palkadot sistemine sağladığı avantajlar; DOT token ile Polkadot sisteminde yönetim hakkı tanınması, staking ve yapılan işlemlerde harcama olarak kullanılan bonding yöntemi vb’dir.

DOT, 2017 tarihinde yapılan ICO ile piyasaya sürülmüştür. Yapılan bu ICO sonrası piyasaya 10.000.000 DOT sürüldü. Ardından 2019 ve 2020 yılında tekrar piyasaya sürülen miktar ile 937.000.000 DOT olmuştur.

Polkadot Nasıl İşler?

Polkadot DOT Nedir? Polkadot, bir genel ve bir özel anahtar olmak üzere iki adet şifreleme sistemi kullanır ve fonların bir dijital cüzdandan diğerine gönderilmesine olanak sağlar. Genel anahtarın hash’i, para almak için verdiğiniz adrestir ve kullandığınız bu özel anahtar, bir şifre işlevi görmektedir. Her altı saniyede bir, bu bekleyen işlemler bir işlem blokunda onaylanır. Onaylanan bu bloklar Polkadot blok zincirini oluşturur.

Tüm bunların yanı sıra Polkadot, para göndermek ve almak dışında çok daha fazla işlem imkanı sunmaktadır. Polkadot, Parachain olarak bilinen, parçalanmış çok zincirli bir ağdır. Merkezi bir Relay Chain tarafından koordine edile bu ağ, birkaç zincirdeki veri ve işlemlerin paralel olarak işlenmesine izin vermektedir.

 

Polkadot (DOT) Nasıl Alınır?

Polkadot DOT Nedir? Polkadot (DOT) token, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak DOT/USDT veya DOT/TRY paritesinde işlem yapabilir ve XRP satın alabilirsiniz.

 

Polkadot (DOT) Sıkça Sorulan Sorular

Polkadot DOT Nedir?

  1. Polkadot DOT nedir?

Polkadot, Parachain olarak bilinen, parçalanmış çok zincirli bir ağdır. Merkezi bir Relay Chain tarafından koordine edile bu ağ, birkaç zincirdeki veri ve işlemlerin paralel olarak işlenmesine izin vermektedir.

  1. Polkadot DOT ne işe yarar?

Amaç, tamamen merkeziyetsiz bir internet zinciri kurmaktır. Polkadot sisteminde DOT isimli bir kripto para birimi vardır. DOT, üç ana amaca hizmet etmektedir.

  1. Polkadot DOT kurucuları kimdir?

Gavin Wood , Ethereum’un kurucu ortağı ve Polkadot’un yaratıcısı olan İngiliz bir bilgisayar programcısıdır.

  1. Polkadot DOT toplam arzı ne kadar?

Toplam arzı 1.020.546.682 DOT olan kripto paranın dolaşımdaki arzı ise, 886.523.575 DOT’tur.

  1. Polkadot DOT nasıl alınır?

Polkadot (DOT) token, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak DOT/USDT veya DOT/TRY paritesinde işlem yapabilir ve XRP satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!