Litecoin Nedir? [Detaylı İnceleme]

Litecoin Nedir?
Litecoin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Litecoin Nedir?

Litecoin, 2011 yılında ortaya atılmıştır. Charlie Lee tarafından geliştirilen bir altcoindir ve Lee’nin eski bir Google çalışanı olduğu bilinmektedir. Aslında bakılırsa Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahip görünmektedir fakat aralarında bazı farklılıklar bulunur. Litecoin, Bitcoin sisteminde bulunan bazı hataların giderilmesi için ortaya çıkmış ve ortaya çıktığı andan itibaren başarı elde etmiştir.

Herhangi bir merkeze bağlı değildir ve açık kodlu blockchain sistemi üzerinde işlem görmektedir. İlk çıktığı dönemlerde büyük bir başarı yakalamıştır ve diğer kripto para değerleri arasında kendisine önemli bir yer edinmiştir.

Litecoin, İlk alt coin olma özelliğini taşıyan ve şu anda 1 milyar dolar üzerinde bir pazar değerine sahip bir kripto para birimidir. Çok düşük maliyetlerle para transfer yapılması amacıyla ortaya çıkmıştır. Litecoinin bir diğer önemli özelliği, diğer kripto para değerlerinden daha fazla depolama imkanı sunmasıdır.

Litecoin blockchain’i, hızlı blok oluşturma noktasında Bitcoine fark atmaktadır.

 

Litecoin’in Avantajları Nelerdir?

Litecoin Nedir? Bitcoin gibi diğer kripto paralar ile tabanda aynı sistemi kullanan Litecoin’in diğer kripto para değerlerine kıyasla sağladığı bazı avantajlar mevcuttur. Litecoin, farklı bir algoritma kullanmaktadır.

Bu algoritma sayesinde madencilik işlemleri daha kolay yapılmakta ve sistem gereksinimleri asgari düzeyde tutulmaktadır. Madencilik işlemlerinde sahip olduğu bu avantaj sayesinde Litecoinin işlem onay süreleri ve gönderim hızını düşmektedir.

 

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin Nedir? Litecoin madenciliği, ASIC adı verilen cihazlar ile yapılmaktadır. Bu cihazlar sadece madencilik işlemleri için özel üretilmişlerdir.

Madenci sayısındaki ve işlemci kapasite talebindeki artış nedenleri Litecoin madenciliğini zora sokmaktadır.

 

Litecoin ve Bitcoin Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Litecoin Nedir?

  • Aralarındaki en temel fark, blok oluşma süresinden kaynaklıdır. Bitcoinde her bir blokun oluşma süresi 10 dakika iken, Litecoinde bu süre 2.5 dakikadır.
  • Litecoin kullandığı algoritma sayesinde kişisel bilgisayarlar ile sürekli madencilik yapılabilmektedir. Fakat Bitcoin durum biraz daha zordur. Bitcoin madenciliğinde kişisel bilgisayarlarınız ile madencilik yapılmasına imkan yoktur.
  • Dolaşımda bulunacak Bitcoin adedi 21 milyon ile sınırlıdır, Litecoin’de bu sınır 84 milyondur.

Litecoin (LTC) Nasıl Alınır?

Litecoin Nedir? Litecoin (LTC) token, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak LTC/USDT veya LTC/TRY paritesinde işlem yapabilir ve LTC satın alabilirsiniz.

 

Litecoin (LTC) Sıkça Sorulan Sorular

  1. Litecoin (LTC)nedir?

Litecoin, 2011 yılında ortaya atılmıştır. Charlie Lee tarafından geliştirilen bir altcoindir ve Lee’nin eski bir Google çalışanı olduğu bilinmektedir.

  1. Litecoin (LTC)ne işe yarar?

Litecoin, Bitcoin sisteminde bulunan bazı hataların giderilmesi için ortaya çıkmış ve ortaya çıktığı andan itibaren başarı elde etmiştir.

  1. Litecoin (LTC) kurucuları kimdir?

Charlie Lee tarafından geliştirilen bir altcoindir ve Lee’nin eski bir Google çalışanı olduğu bilinmektedir.

  1. Litecoin (LTC) toplam arzı ne kadar?

Ocak 2021 itibarıyla, 84 milyonluk maksimum arzın içinden 66,245 milyon LTC oluşturulmuş bulunuyor.

  1. Litecoin (LTC) nasıl alınır?

Litecoin (LTC) token, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak LTC/USDT veya LTC/TRY paritesinde işlem yapabilir ve LTC satın alabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!