Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir?

Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir?
Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir?

Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir?

Kripto para piyasasında alım satım işlemi yapmak isteyen yatırımcıların bilmesi gereken iki tür kripto para borsası bulunmaktadır. Birincisi merkezi kripto para borsaları, diğeri ise DEX olarak da bilinen merkeziyetsiz kripto para borsalarıdır. Bugün sizlerle Merkeziyetsiz Borsa DEX’in ne olduğu ve avantajları üzerine konuşacağız.

Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir? DEX, Merkezi borsalara karşı çıkmış olan merkeziyetsiz borsadır. Bu merkeziyetsiz para piyasasında yatırımcı kendi anahtarını kendi elinde bulundurmaktadır. Yatırımcılar sahip oldukları kripto paralar herhangi bir hesapta ya da merkezde depolanmamaktadır. Durum böyle olunca da merkeziyetsiz borsalar bir saldırıya uğrasalar dahi yatırımcıların sahip oldukları kripto para birimleri kaybolmadan muhafaza edilmektedir. Bu yapısı sayesinde Merkeziyetsiz Borsa DEX platformları piyasada bir adım öndedirler.

İngilizce Decentralized Exchange kelimelerinin bileşimi oluşan DEX’in Türkçe karşılığı merkeziyetsiz borsa olarak tanımlanmaktadır. Merkeziyetsiz Borsa DEX, herhangi bir merkeze bağlı kalmadan eşler arası işlem yapabilme olanağı sağlayan bir platformdur. Milyonlarca kripto para biriminin tek bir merkezde saklanması güvenlik zafiyeti yönünden çok büyük problem teşkil etmektedir. Merkeziyetsiz Borsa DEX güvenliği sağlamak adına çok etkilidir. Çünkü Merkeziyetsiz Borsa DEX, anahtarlarınıza sahip olduğunuz bir kripto para borsasıdır. Anahtarların sizin elinizde olması kendi kriptonuzun tam kontrolünün sizde olduğu ve güvenliğinin nasıl sağlanacağına sizin karar vereceğiniz anlamına gelmektedir. Bununla alakalı güzel bir kripto sözü bulunmaktadır ; Anahtarlarının elinizde bulunmadığı coinler size ait değildir.

Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir? Merkeziyetsiz Borsa DEX’lerin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bir de bunu inceleyelim

Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir?
Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir?

DEX’lerin Avantajları

Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir?

Merkezi olmayan kripto borsaların avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz; Saklama, Çeşitlilik, Güvence, Düşük ücretler, Gizlilik.

Merkeziyetsiz Borsa DEX piyasalarında manipülasyon riski yoktur. Çünkü bu piyasa manipüle edilebilecek herhangi bir merkezi sisteme bağlı değildir merkeziyetsizdir.

Saklama

Kripto para piyasası akıllı sözleşmeler akıllı sözleşmeler kullanmaktadır. Bu akıllı sözleşmeler ve akıllı cüzdanlar DEX’ler ile etkileşime girmekte ve kendi kendine işlem yapabilmektedir. Merkeziyetsiz Borsa DEX’ler saklama özelliğine sahip değillerdir yani kullanıcılar ellerinde bulundurdukları özel anahtarların kontrolünü devam ettirebileceklerdir. Merkezileştirilmiş borsa da ise tam tersi söz konusu olup kişilerin ellerinde bulundurdukları özel anahtarları her an merkezi sisteme teslim etmeleri gerekebilir. Ancak bu durumda merkezi borsalar güvence ve teminat sunar.

Çeşitlilik

Merkeziyetsiz Borsa DEX’ler birçok kripto para birimi listelemektedir. Listeleyecekleri kripto para birimi üzerinde kontrol sağlamaktadırlar. Karlılığı, güvenliği, ticaret faaliyetlerine uygunluğu dikkate alarak listeleme yapmaktadırlar.

Güvensiz İşlemler

DEX’lerde işlemler akıllı sözleşmeler vasıtasıyla yapılmakta ve bu işlemler blok zincirine kaydedilerek güvenilir işlemlere olanak sağlamaktadır. DEX’ler yatırımcıların paralarını bünyelerinde tutmazlar bundan dolayı da hackerlar tarafından hedef olmalarına imkan yoktur. Merkeziyetsiz Borsa DEX piyasalarında isim, soyisim, telefon numarası gibi kişisel bilgilere gerek yoktur bu da kişiselerin bilgilerinin çalınma ihtimalini yok eden bir durumdur.

Daha Düşük Ücretler

DEX’ler borsalar için yaklaşık %3 kadar düşük bir ücret alımı yapmaktadırlar.

Gizlilik

Merkeziyetsiz Borsa DEX kullanıcıları özel anahtar kullanmaktadırlar ve bu anahtarları ifşa etmelerine gerek kalmaksızın gizli tutabilirler.

DEX’lerin Dezavantajları

Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir? DEX’in dezavantajları nelerdir? DEX’in dezavantajları ;

*Ölçeklenebilirlik

*Likidite

*Deyim

*Hareketlilik

Ölçeklenebilirlik

Ölçeklenebilirlik, ağın kapasiteye ulaşmadan önce işleyebileceği işlem sayısına bağlıdır. DEX’ler, temel ağ altyapılarının sınırlarına bağlıdırlar.

Likidite

DEX’ler daha yeni olduklarından piyasa likiditesi açısından olumsuz etkiye sahiptirler.

Kullanıcı Deneyimi

DEX’ler gelişim aşamasının başında olduklarından dolayı yatırımcı açısından kullanımı zor olabilmektedir. Kullanıcın DEX ile işlem yapabilmesi için belirli aşamalara aşina olması şarttır.

Açık ve Kapalı Rampalar

Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir?

Mevcut DEX teknolojisi ile fiat alım-satım işlemi yapılmamaktadır ya da banka hesabına para aktarım işlemi gerçekleştirilmemektedir.

Geleceğin Borsaları

Merkezi borsalar kripto para piyasasına hakim durumdadırlar. Merkezi olmayan para piyasaları da DEX gibi, aynı hakimiyeti sağlama yolunda önemli adımlar atmaktadırlar. Akıllı sözleşmeler sayesinde alıcı ve satıcılar arasındaki bağlantıyı güvenli bir şekilde sağlamaktadır.

DEX Fiyat Verileri

Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir?

Merkeziyetsiz Borsa DEX Ethereum platformunda çalışan bir kripto para birimidir. DEX, piyasada 191.542.290.51 ile 1.892.996.914 arasında bir mevcut arza sahiptir. DEX’in bilinen son fiyatı 0.00687311 ABD Doları’dır.

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!