Polkadot (DOT) Nedir?
Polkadot (DOT) Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Polkadot (DOT) Nedir?

Polkadot (DOT) Nedir? Polkadot (DOT), merkezi olmayan web sitelerini, genel veya özel ağları bağlamak için blok zinciri kullanarak tamamen merkezi olmayan bir internet zinciri kurmayı hedefliyor. Polkadot sistemi, DOT adında üç amaca hizmet eden bir kripto para birimine sahiptir. Polkadot (DOT), güvenli veri ve bilgi alışverişini sağlamak için bağımsız olarak işletilen blok zincir ağlarını bağlamayı amaçlar. Bu sistem sayesinde internet kullanımı dış müdahalelere karşı dayanıklı hale getirilmiştir. Polkadot sisteminin birçok avantajı vardır. Puantiyeler birçok parçalı dikişten oluşur. Birçok paralel ağ sayesinde işlem yavaşlaması gibi sorunlar yaşanmaz.

Polkadot ağı üzerinden faaliyet gösteren kullanıcılar, bu ağı özelleştirme ve kendi ihtiyaçlarına göre dönüştürme hakkına sahiptir. Polkadot, tüm interneti tek bir zincirde ele alarak, bir geliştirici tarafından sağlanan süreçleri diğerinin koduyla birleştirerek ekosistemin hem bütünlüğünden hem de büyümesinden yararlanır. Polkadot ağı içindeki tüm projeler özgürce gelişme hakkına sahiptir. Bu değişiklikler sayesinde sistem sürekli güncellenmekte ve mükemmelleştirilmektedir. Güncellemelerin her zaman aktif olması ve kullanıcı tarafından güncellenebilmesi sistemi güncel tutar.

 

Polkadot Nasıl İşler?

Polkadot (DOT) Nedir? Polkadot, bir genel-özel anahtar şifreleme sistemi kullanarak bir dijital cüzdandan diğerine para göndermenize olanak tanır. Açık anahtar karmanız, para almak için verdiğiniz adrestir ve özel anahtarınız, ağ üzerinden işlemleri yetkilendirmek ve göndermek için parolanız olarak işlev görür. Yaklaşık her 6 saniyede bir, bu bekleyen işlemler işlem bloklarında onaylanır ve bu bloklar Polkadot blok zincirini oluşturur.

Elbette Polkadot sadece para gönderip almaktan ibaret değil. Polkadot, çoklu zincirler arasında veri ve işlemlerin paralel işlenmesini sağlayan merkezi bir röle zinciri tarafından koordine edilen, parachain olarak bilinen parçalanmış çok zincirli bir ağdır. İnce taneli mimarisi, ağı ayrı bölümlere veya parçalara böler. Bu, işlemlerin eski nesil blok zincirlerinde olduğu gibi ağ genelinde sırayla değil, her parça üzerinde paralel olarak işlenmesine izin vererek işlem verimini artırır.

Bu nedenle, tüm ağın güvenliğinden yararlanmak ve ölçeklenebilirliğini, birlikte çalışabilirliğini ve zincirler arası yeteneklerini büyük ölçüde geliştirmek için birden fazla parachain’i Polkadot’a bağlamak, darboğazlardan, yüksek ücretlerden ve eski blok zincirlerin benzersiz olmamasından kaçınmak.Uyumluluk göz ardı edilebilir. Polkadot, yerel DOT token sahipleri tarafından yönetilen bir yönetim sistemi kullanarak yükseltmeleri hard fork olmadan otomatik olarak yönetir.

Polkadot, Bitcoin Tobe tarafından sağlanan Proof of Work blok zincirine dayalı madencilik ödül teşvikleri yerine, staking adı verilen bir süreçte DOT’u dağıtmak ve ağı koordine etmek için bir Proof of Stake Proof of Stake (NPoS) konsensüs mekanizması kullanır. Jetonlarını kilitleyen kullanıcıları ödüllendirir.

Polkadot, Bitcoin Tobe tarafından sağlanan Proof of Work blok zincirine dayalı madencilik ödül teşvikleri yerine, staking adı verilen bir süreçte DOT’u dağıtmak ve ağı koordine etmek için bir Proof of Stake Proof of Stake (NPoS) konsensüs mekanizması kullanır. Jetonlarını kilitleyen kullanıcıları ödüllendirir.

 

Polkadot Kurucuları Kimdir?

Polkadot (DOT) Nedir? Web3 Vakfı’nın amiral gemisi projesi Polkadot, Ethereum’un kurucularından biri ve Ethereum Vakfı’nın eski CTO’su Gavin Wood ve Ethereum için Solidity programlama dilini geliştirmeye yardımcı olan ortaklar tarafından kuruldu. Wood aynı zamanda ağda en yaygın kullanılan Ethereum istemcilerinden biri olan Parity Ethereum’u geliştirmekten sorumlu bir blok zinciri altyapı şirketi olan Parity Technologies’in CEO’sudur. Wood, Polkadot ve Substrate’ın geliştirilmesinde aktif olarak yer almaktadır.

Orijinal teknik inceleme 2016’da ve bir yıl sonra 145 milyon dolarlık başarılı bir finansman turuyla yayınlandıktan sonra, Polkadot nihayet ilk ana ağını Mayıs 2020’de başlattı. Bu ilk Yetki Kanıtı (PoA) aşamasında, ağ Web3 Vakfı tarafından yönetildi ve doğrulayıcılar fikir birliğine katılmak için ağa katılmaya başladı. İkinci Atanmış Hisse Kanıtı (NPoS) aşaması Haziran ayında başladı ve Polkadot’un ağında geniş bir dağıtılmış doğrulayıcı veritabanı var.

Yönetim DOT token sahiplerine geçmişti ve artık merkezi bir otoritenin kontrolü altında değildi. Merkezi otoritenin ilk eylemi, borsaları ve cüzdanları desteklemek için DOT eklemek oldu. DOT jetonları daha sonra 1:100 oranında belirlendi. Bu, DOT’u ilk kez piyasa değeri ile ilk 10 kripto para birimine iten etkileyici artışla aynı zamana denk geliyor.

Ana ağ lansmanı, kardeş ağ Kusama’nın başarılı 2019 alfa sürümüne dayanıyor. Kusama, yerel belirteç KSM de dahil olmak üzere Polkadot teknolojilerinin ve yeteneklerinin bir kanarya ağı ve canlı kanıt alanı olarak tanımlanır. Polkadot’un Rococo parachain test ağı, 2020’de parachain işlevselliğinin uygulanmasına yönelik büyük bir adım olarak piyasaya sürüldü.

Polkadot şu anda parachain müzayedeleri, parathreads ve zincirler arası mesajlaşma dahil olmak üzere temel altyapı geliştirmenin bir sonraki aşamasındadır. Gelecekte, NPoS üzerinden güvenlik sağlayan ve parachainler de dahil olmak üzere tüm sistemi koordine eden tamamen işlevsel bir röle zinciri olacaktır. Bir sonraki bölümde bu konuda daha fazlası.

 

Polkadot Nasıl Kullanılır?

Polkadot (DOT) Nedir? Polkadot, farklı organizasyonlar ve bireyler için farklı kullanımlar sunar. Bir aracının müdahalesi olmadan alternatif merkezi olmayan ödeme yöntemleri sunarak paranız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar.

DOT, spekülasyon ve yatırım için veya pahalı ve zaman alıcı uluslararası transferlere alternatif olarak kullanılabilir. Ayrıca, akıllı telefonlara erişimi olan ancak banka hesabı olmayan yüz milyonlarca insan için alternatif bir finansal sisteme de katkıda bulunabilir. Ayrıca, DOT staking yoluyla gelir veya ek gelir elde etmenin yeni yollarını sunuyoruz.

Polkadot, Defi, Oracles, tahsil edilebilir dijital tokenlar, oyun, IoT, veri koruma, zincirler arası çözümler ve daha fazlasını içeren projeler için eski blok zincirlerinin darboğazlarını ve yüksek işlem ücretlerini ortadan kaldıran birlikte çalışabilir, ölçeklenebilir ve güvenli bir merkezi olmayan blok zinciridir. platformu yazın.

Türkiye’de Türk Lirası ile DOT coin satın almak sanıldığının aksine çok kolay ve hızlı bir işlemdir. DOT Paraları teknik bilgi veya resmi belge olmadan satın alınabilir.

DOT tokenleri, güvenilir kripto para borsalarında alınıp satılabilir. Türkiye’de DyorEX üzerinden DOT TRY paritesinde Türk lirası da işlem yapabilirsiniz.

 

Polkadot (DOT) Nasıl Alınır?

Polkadot (DOT) Nedir? Polkadot (DOT) token, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak DOT/USDT veya DOT/TRY paritesinde işlem yapabilir ve DOT satın alabilirsiniz.

DyorEX hakkında merak ettiklerinize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Polkadot (DOT) Sıkça Sorulan Sorular

Polkadot (DOT) Nedir?

  1. Polkadot (DOT) nedir?

Polkadot, Parachain olarak bilinen, parçalanmış çok zincirli bir ağdır. Merkezi bir Relay Chain tarafından koordine edile bu ağ, birkaç zincirdeki veri ve işlemlerin paralel olarak işlenmesine izin vermektedir.

  1. Polkadot (DOT) ne işe yarar?

Polkadot (DOT) Nedir? Amaç, tamamen merkeziyetsiz bir internet zinciri kurmaktır. Polkadot sisteminde DOT isimli bir kripto para birimi vardır. DOT, üç ana amaca hizmet etmektedir.

  1. Polkadot (DOT) kurucuları kimdir?

Polkadot (DOT) Nedir? Gavin Wood , Ethereum’un kurucu ortağı ve Polkadot’un yaratıcısı olan İngiliz bir bilgisayar programcısıdır.

  1. Polkadot (DOT) toplam arzı ne kadar?

Toplam arzı 1.020.546.682 DOT olan kripto paranın dolaşımdaki arzı ise, 886.523.575 DOT’tur.

  1. Polkadot (DOT) nasıl alınır?

Polkadot (DOT) Nedir? Polkadot (DOT) token, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak DOT/USDT veya DOT/TRY paritesinde işlem yapabilir ve DOT satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!