Stablecoin Nedir? [Stablecoin Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey]

Stablecoin Nedir?
Stablecoin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Stablecoin Nedir?

Stabilcoin’in adı olarak da bilinen stabilcoin, Kripto para piyasalarındaki fiyatları sağlamayı amaçlayan bir tür Kripto para birimi, oynaklığıyla ünlüdür.

Stabilcoinlerin popülaritesi her geçen gün artıyor. Stablecoin’ler, ani fiyat hareketlere direnmelidir.

Bu nedenle, bu Kripto para birimlerinin değeri genellikle fiziksel bir varlığın fiyatıdır.

Çoğu sabit paranın üzerinde bulunduğu fiziksel varlık ABD dolarıdır. Tether, ABD Dolarına endeksli stablecoinlerin en bilinenidir.

Bununla birlikte, fiziksel altın ve gümüş gibi diğer Kripto para birimleri veya emtialar fiyatlandırılan sabit paralar da vardır.

Örneğin;

PAXGold, değeri fiziksel altına sabitlenmiş bir sabit paradır.

Bu stablecoin’ler Kripto para birimi borsalarında söz edilen para birimi ile alıp satabilirler.

 Stablecoin türleri

Stablecoin Nedir? Stablecoinler kendi aralarında teminatlı ve teminatsız olarak ikiye ayrılmaktadır. Hadi gelin birlikte inceleyelim.

Teminatlı stablecoin nedir?

Stablecoin Nedir? Teminatlı stablecoinler kendi değerini garantiye almak için saymaca bir para birimi ve ya para birimlerinin olduğu bir kaynağa sahiptir. Buna örnek ABD doları örnek verilebilir. Başlıca örneklerden biride altın gümüş gibi değerli madenlerdir. Genel olarak ABD doları rezervi kullanımı tercih edilir.

Bir de para birimlerine sabitlenmiş stablecoinler bulunmaktadırBir de Kripto para birimlerine endekslenmiş stablecoinler vardır. Bunları yayınlayan şirketler, ilgili Kripto para biriminin bir miktarını elinde tutabilir. Bu sabit paralara Kripto teminatlı sabit paralar denir.

Teminatsız stablecoin nedir?

Stablecoin Nedir? Para değerini belli bir seviyede tutma amacıyla token talebini kontrol eden sistemden yararlanan stablecoin’lere teminatsız stablecoin denmektedir. Teminatsız stablecoin’ler bi rezerve sahip değillerdir.

Stablecoin ne işe yarar?

Stablecoin Nedir? Bitcoin ve Ethereum gibi Kripto paraların fiyatları son derece inişli çıkışlı olabilir. Öğleki bu Kripto para birimlerinin fiyatları arasında milyarlarca dolar farklar oluşabilir. Bu nedenle Kripto varlıkların piyasadaki iniş çıkışlardan etkilenmeyecek veya asgari düzeyde tesir edecek Kripto paralar birimlerine gereksinim duyulmuştur. Stablecoin’ler, Kripto para piyasalarında istikrarlı fiyatlı varlıklara olan ihtiyacı karşılar.

Aşağıda Stablecoinlerin genel kullanım alanlarını birlikte inceleyelim.

Güvenli liman varlığı

Stablecoin Nedir? Değer aralıkları her zaman kararlı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu özellik stablecoinleri güvenli liman varlığı konumuna getirmiştir. Fiyatları her gün önemli ölçüde artabilen bitcoin gibi Kripto para birimlerinin aksine, sabit paraların kayıp riski çok azdır veya hiç yoktur.

Ayrıca, stablecoin’ler blok zincirinin bir parçası olduğu için merkezi olmayan bir yapıya sahiptirler.

Bu nedenle ele geçirilemezler.

Alım satım

Stablecoin Nedir? Stabilcoinleri Kripto cüzdanlarında saklayabilir veya aktarabilir ve Kripto para borsalarından kolayca alıp satabilirsiniz. ABD doları veya diğer rezervlerin zor bulunabileceği veya yerel para biriminin kararsız olduğu dâhil olmak üzere herhangi bir yere kolayca gönderilebilir. Bu, değerlerinin endekslendiği fizik yerine kullanılmalarına izin verir. Örneğin, bir Kripto para borsasında ABD doları karşılığında Bitcoin satın almak istediğinizi varsayalım. Fakat yaşadığımız ülkede ABD doları edinmek dolaylı sebeplerden dolayı güç ve yasal değildir. Bu durumda, siz yerel para biriminizle ABD dolarına sabitlenmiş Tether satın alabilir ve onunla bir işlem açabilirsiniz.

Ödemeler

Stablecoin Nedir? Son zamanlarda Walmart, stabilcoin için bir patent duyurdu. Bu, stablecoin’lerin önümüzdeki yıllarda gerçek hizmetler ve ürünler için ödeme yapmak için kullanılacağını göstermektedir. Gerçekten de, bazı şirketler ödeme aracı olarak stablecoin’leri kabul etmeye başladı bile.

Peki, bu işletmelere ne fayda sağlıyor?

Stablecoin Nedir? Stablecoinler, merkezi olmayan Kripto para birimleridir. Stablecoin işlemleri blok zincirinde gerçekleştirilmektedir. Bu, üçüncü şahısları aracılıklarından hariç tutar.

Bu nedenle, stablecoin’lerle ödeme kabul etmek, şirketler için bir fiyat avantajı olabilir.

Borç verme

Stablecoin Nedir? Stablecoin kredileri şu anda tahvil yatırımcıları için en karlı fırsatlardan biri ve çift haneli oranlar sunuyor. Merkezi olmayan borç verme platformlarında Stablecoin getirileri %15 kadar yüksek olabilir.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!