Stellar Lumens XLM Nedir? 
Stellar Lumens XLM Nedir? 
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Stellar Lumens XLM Nedir?

 

Stellar (XLM) 2014 senesinde Joyce Kim ve Jed McCaleb tarafından kurulmuştur ve uluslararası varlık aktarımlarına bir alternatif olarak piyasaya sürümü gerçekleşmiştir. Stellar projesinin çıkışından 1 yıl sonra ekosistemin kripto varlık birimi olan XLM piyasaya sürümü gerçekleşmiştir.

Stellar (XLM), dağıtık defter teknoloji kullanan açık kaynak kodlu bir ödeme sistemi olarak bilinmektedir. Temel amacı ise bankalar arası varlık aktarımlarını sağlayabilmektedir. Uluslararası varlık aktarımlarını bankalar üzerinden yapıldığında hem süre hem de masraf açısından kullanışsız olmaktadır. Stellar (XLM) ile varlık aktarımları hızlı ve düşük ücretlere yapılmaktadır.

Stellar Projesi Nedir?

 

Stellar Lumens XLM Nedir? Stellar projesi dünya çapında acele ve ucuz para aktarımı için oluşturulmuş bir blok zincir projesi olarak bilinmektedir. 2014 senesinde kurulan proje, 2015 senesinde Stellar blok zinciri ve zincirin yerel kripto varlık birimi XLM coin hayata geçmiştir.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi sarman olan blok zincirler özelinde işlem ücretleri ve transfer süreleri talepleri karşılayamamaktadır. Fakat Stellar blok zinciri üzerinde işlem ücretleri 0.00001 XLM gibi çok düşük bir miktardır. Bununla birlikte, uluslararası aktarımlar yapılır iken yüksek maliyetlerin yanı sıra uzun transfer süreleri de büyük bir problem olarak görülmektedir. Bu esnada ise Stellar blok zinciri saniyede ortalama 80 adet transfer yapabilmektedir. Stellar blok zincirinin yüksek hız kapasitesi ile dünya çapında 7/24 hızlı ve ucuz bir şekilde para aktarımı gerçekleştirilebilmektedir.

Stellar Blok Zinciri Nasıl Çalışır?

 

Stellar Lumens XLM Nedir? Stellar blok zinciri dört temel özelliğe sahip olarak tanımlanan Stellar Konsensüs Algoritmasını kullanmaktadır. Bu dört ana özellik ise şunlardır; merkezi olmayan kontrol mekanizması, düşük gecikme süresi, esnek güven ve asimptotik güvenliktir.

Stellar konsensüs protokolü aracılığı ile blok zincirde ki herkes fikir birliğine varma sürecine katılabilir. Bunun dışında bu protokol ile Stellar blok zinciri üzerinde işlemler ucuz bir şekilde ve birkaç saniye içinde onaylanabilmektedir. Stellar blok zinciri aynı zamanda token üretimine ve uygulama yayınlanmasına uygun bir altyapı sunmayı amaçlamaktadır.

Stellar Projesi ve XLM Coin Kurucuları Kimdir?

 

Stellar Lumens XLM Nedir? Stellar projesi 2014 senesinde Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından piyasaya sürümü gerçekleşmiştir. Aynı esnada avukat olan Joyce Kim, 2013 senesinde Ripple projesinde yaşadığı anlaşmazlıklardan sonra ise projeden ayrılarak Stellar projesinin temellerini Jed ile beraber atmışlardır.

Stellar (XLM) Coin İstatistikleri

 

Stellar Lumens XLM Nedir? XLM coin Stellar blok zincirinin yerel kripto para birimi olarak bilinmektedir. 2015 senesinde piyasaya sürülen coin ilk çıktığı zaman 100.000.000.000 adet arza sahip olmuştu. Fakat 2019 senesinde Stellar Vakfının yaptığı açıklama ile beraber toplam arzın yarısından fazlasını yakarak, kalıcı olarak dolaşımdan kaldırdı ve toplam arzı 50 milyar adet olarak sınırlandırılmıştır. XLM coin, Stellar blok zinciri üzerinde işlem ücretlerini ve ekosistemdeki uygulamalar ile etkileşime girmek için kullanılmaya uygun bir hale gelmiştir.

Stellar (XLM) Coin Madenciliği

 

Stellar Lumens XLM Nedir? Stellar (XLM) madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi olarak düşünülse dahi aslında değildir. Stellar blok zinciri ve XLM coin faaliyete başladığından itibaren yüzde 1 yıllık enflasyon oranına sahip olduğunu söyleyebiliriz. İlk kısımda 100 milyar adet toplam arz 2019 yılında toplam arzın yarısının yakılması ile 50 milyar adete düşmüştür.

Stellar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Stellar Projesi Ne Demek?

Stellar (XLM) uluslararası varlık aktarımlarına bir alternatif olarak ortaya çıkmış bir blok zincir ve kripto para projesi olarak piyasaya sürümü gerçekleşmiştir.

 

Stellar (XLM) Coin Ne Demek?

Stellar (XLM) coin, Stellar blok zincirinin yerel kripto para birimi olarak bilinmektedir. XLM coin aynı zamanda Lumen olarak da bilinmektedir.

 

Stellar (XLM) Coin Toplam Arzı Ne Kadar?

Stellar (XLM) toplam 50.000.000.000 adet arza sahip olduğu bilinmektedir.

 

Stellar (XLM) Coin Madenciliği Yapılır mı?

Stellar (XLM) coin madenciliği yapılamaz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!