Teknik Analizde Yapılan 7 Yaygın Hata

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknik Analizde Yapılan 7 Yaygın Hata Nedir ? Teknik analiz (TA), finansal piyasaları analiz etmek için kullanılan en popüler yöntemlerden biridir. TA, hisse senetleri, forex, altın veya kripto para birimleri gibi tüm finansal piyasa türlerine uygulanabilir.

 Teknik analizin temel kavramlarının anlaşılması nispeten kolay olsa da, konuya hakim olmak oldukça zordur. Doğal olarak, yeni bir beceri öğrenirken birçok hata yapılır. Ancak ticaret veya yatırım söz konusu olduğunda, bu hatalar özellikle zarar verici olabilir. Dikkatli olmazsanız ve deneyimlerden ders almazsanız, sermayenizin önemli bir bölümünü kaybetme riskiniz vardır. Hatalarınızdan ders almak önemlidir, ancak hatalardan mümkün olduğunca kaçınmak daha önemlidir.

 Bu yazımızda teknik analizde yapılan bazı yaygın hatalardan bahsedeceğiz. Ticarette yeniyseniz, teknik analizin temellerini öğrenmenizi öneririz.

 Peki, teknik analizle ticaret yaparken yeni başlayanların yaptığı en yaygın hatalar nelerdir?

1.Kayıpları azaltmamak

Basit bir adım gibi görünebilir, ancak önemi vurgulanmalıdır. Ticaret ve yatırım söz konusu olduğunda, sermayenizi korumak her zaman önceliğiniz olmalıdır.

 Bir ticarete başlamak zor olabilir. Yeni başladığınızda, bu güçlü yaklaşımı benimseyebilirsiniz: ilk adım kazanmak değil kaybetmektir. Bu nedenle, gerçek parayı riske atmadan daha küçük bir pozisyon boyutuyla başlamak en iyisidir. Bu şekilde, sermayeden tasarruf edebilir ve ancak iyi sonuçlar almaya başladıktan sonra riske atabilirsiniz.

 Durdurma kaybı koymak, rasyonel davranmak anlamına gelir. Alım satımlarınızın bir geçersiz kılma noktası olmalıdır. Bu, “durumu kabul ettiğiniz” ve ticaret fikrinizin yanlış olduğunu kabul ettiğiniz zamandır. Bu bakış açısını ticaretinize uygulamazsanız, uzun vadede başarılı olmanız pek olası değildir. Tek bir kötü ticaret bile cüzdanınıza çok fazla zarar verebilir ve piyasanın toparlanacağını umarak kaybeden bir cüzdanla sonuçlanabilirsiniz.

2. Aşırı alım satım yapmak

Yaygın bir hata, aktif olarak ticaret yaparken her zaman ticaret yapmanız gerektiğini düşünmektir. Ticaret, çoğu zaman dikkatli analiz ve sabır gerektirir. Bazı ticaret stratejilerinde, ticarete başlamak için güvenilir bir sinyal almak için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Bazı traderler yılda 3 defadan daha az ticaret yapıyor ve yine de çok başarılı sonuçlar alıyor.

Günlük ticaretin öncülerinden Jesse Livermore şunları söyler:

“Para oturularak kazanılır, alım satım yaparak değil.”

Aslında, bazı piyasa koşullarında hiçbir şey yapmamak ve fırsatın gelmesini beklemek daha iyidir. Bu, sermayenizi koruyacak ve tekrar iyi ticaret fırsatları geldiğinde kullanıma hazırlayacaktır. Fırsatların her zaman yeniden ortaya çıkacağını hatırlamak önemlidir. Bazen sadece beklemek zorundasınız.

Benzer bir ticaret hatası, kısa sürede çok fazla dikkat etmektir. Daha uzun süreli analizler genellikle daha kısa süreli analizlerden daha güvenilirdir. Sonuç olarak, daha kısa dönemler çok fazla piyasa gürültüsü içerir ve daha sık ticarete başlamanızı gerektirir. Hem anlık hem de kısa vadeli işlemler için birçok iyi trader vardır, ancak kısa bir süre içinde ticaret yaparlarsa genellikle düşük bir risk-ödül oranına sahiptirler. Bu riskli bir ticaret stratejisidir ve yeni başlayanlar için önerilmez.

3. İntikam alım satımı yapmak

Önemli kayıplardan hemen sonra kayıpları telafi etmek isteyen traderler bulmak yaygındır. Buna çoklu ticaret denir. İster teknik analist, ister günlük işlemci veya dalgalı işlemci olun, duygusal kararlardan kaçınmak önemlidir.

 İşler iyi giderken veya küçük hatalar yaptığınızda sakin kalmak kolaydır. Ama işler tamamen ters gittiğinde sakin kalabilir misin? Herkes panik halindeyken bile ticaret planınıza sadık kalabilir misiniz?

 Teknik analizdeki “analiz” kelimesine dikkat edin. Doğal olarak, bu kelime piyasaya analitik bir yaklaşım anlamına gelmiyor mu? Öyleyse neden böyle bir çerçeve içinde aceleci duygusal kararlar veriyorsunuz? En başarılı trader olmak istiyorsanız, en ciddi hataları yaptıktan sonra bile sakin kalmanız gerekir. Duygusal kararlardan kaçının ve mantıklı ve analitik bakış açılarına odaklanın.

4. Fikrini değiştirmeyecek kadar inatçı olmak

Başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız, fikrinizi değiştirmekten korkmayın ve bunu sık sık yapın. Piyasa koşulları hızla değişebilir ve kesin olan bir şey var. Yani piyasa koşulları değişmeye devam edecek. Bu değişiklikleri tanımak ve bunlara uyum sağlamak bir yatırımcı olarak sizin işiniz. Bir pazar durumunda gerçekten işe yarayan stratejiler, başka bir pazar durumunda hiç çalışmayabilir.

 Efsanevi yatırımcı Paul Tudor Jones, pozisyonunu şu şekilde açıklıyor:

“Her gün, sahip olduğum tüm pozisyonların yanlış olduğunu varsayıyorum.”

Bu, argümanınızdaki potansiyel zayıflıkları görmek için itirazları düşünmenin harika bir yoludur. Bu sayede yatırım teziniz (ve kararınız) daha kapsamlı olabilir.

 Bu, başka bir soruyu gündeme getiriyor: bilişsel önyargı. Önyargı, karar verme sürecini, bulut kararlarını ciddi şekilde etkileyebilir ve dikkate alınabilecek seçeneklerin sayısını sınırlayabilir. En azından, ticaret planlarınızı etkileyebilecek bilişsel önyargıları anlayarak bu önyargıların sonuçlarından daha iyi kaçınabilirsiniz.

5. Olağan dışı piyasa koşullarını göz ardı etmek

Bazı durumlarda, teknik analizin öngörücü yetenekleri daha az güvenilirdir. Bu koşullar, kara kuğu olayları veya duyarlılık ve kamu duyarlılığı ile ilgili diğer olağandışı piyasa koşulları olabilir. Piyasalar nihai olarak arz ve talebe göre şekillenir ve her iki taraf da bunu aşarsa büyük dengesizlikler meydana gelebilir. Örneğin,

 Momentumunun bir göstergesi olan Göreceli Güç Endeksi’ni (RSI) alalım. Genel olarak, 30’un altındaki bir RSI değeri aşırı satım olarak kabul edilir. Peki RSI 30’un altına düşer düşmez al sat sinyali veriyor musunuz? asla! Bu sadece piyasanın momentumunun satıcı tarafından belirlendiği anlamına gelir. Başka bir deyişle, satıcının alıcıdan daha güçlü olduğunu gösterir.

 RSI, olağandışı piyasa koşullarında aşırı seviyelere ulaşabilir. Mümkün olan en düşük değere (0) yaklaşarak tek hanelere bile düşebilir. Bu tür aşırı aşırı satım değerleri bile ani bir trend değişikliğini göstermez.

6. TA’nın bir olasılık oyunu olduğunu unutmak

Teknik analiz direkt doğru bilgi sağlamaz. Sadece olanaklar sunar. Bu, strateji oluşturmak için hangi teknik yaklaşımı benimserseniz benimseyin, piyasanın beklendiği gibi davranacağının garantisi olmadığı anlamına gelir. Belki de analiziniz, piyasanın yukarı veya aşağı hareket etmesinin muhtemel olduğunu gösteriyor, ancak bu henüz doğru değil.

 Bir ticaret stratejisine karar verirken bu dikkate alınmalıdır. Ne kadar deneyimli olursanız olun, piyasanın analizlerinizi takip edeceğini varsaymamalısınız. Bu şekilde, tek bir sonuca çok fazla para yatırarak çok büyük bir pozisyon almaya ve büyük mali kayıplara uğramaya hazırsınız.

7. Diğer yatırımcıları körü körüne takip etmek

Bir beceride ustalaşmak için onu sürekli geliştirmeniz gerekir. Bu, özellikle finansal piyasalarda işlem yapıyorsanız geçerlidir. Aslında, değişen bir pazarın buna ihtiyacı var. Öğrenmenin en iyi yollarından biri deneyimli teknik analistleri ve traderleri takip etmektir.

 Ama her zaman başarılı olmak için güçlü yönlerinizi keşfetmeli ve kullanmalısınız. Yatırımcı olarak buna bizi diğerlerinden ayıran bir güç diyebiliriz.

 Başarılı yatırımcının röportajlarını okursanız, tamamen farklı bir stratejiye sahip olduklarını göreceksiniz. Aslında, bir kişi için işe yarayan bir strateji, bir başkası için tamamen imkansız görünebilir. Piyasada para kazanmanın sayısız yolu vardır. Kişiliğinize ve ticaret tarzınıza en uygun olanı bulmanız yeterlidir.

Son Olarak

Teknik analiz yaparken kaçınılması gereken bazı temel hatalardan bahsettik. Ticaret kolay değildir ve ticarete uzun vadeli bir perspektiften yaklaşmak genellikle en iyisidir. Bu makalemizde sizlere Teknik Analizde Yapılan 7 Yaygın Hata nedir ? sorusunu yanıtladık. Tekniğin dışında temel analiz ile ilgili bilgi almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 Devam eden ticaret başarısı zaman alır. Ticaret stratejinizi daha da geliştirmek için kendi ticaret fikirlerinizi nasıl oluşturacağınızı öğrenmek çok fazla pratik ve öğrenme gerektirir. Bu, güçlü yönleri keşfetmenize, zayıf yönleri belirlemenize ve yatırım ve ticaret kararlarını kontrol etmenize olanak tanır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!