Testnet ve Mainnet Arasındaki Farklar Nelerdir?
Testnet ve Mainnet Arasındaki Farklar Nelerdir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Testnet ve Mainnet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Blockchain teknolojisindeki son gelişmeler nedeniyle, testnet şifrelemesi ve ana ağ şifrelemesi öne çıkan konular haline geldi. Her iki kavram da merkezi olmayan veritabanlarını kullanarak güvenli işlemlere izin vererek kripto para birimleri için önemli ağ geçitlerini temsil eder. Bu yazımızda blockchain sektörü için önemli olan ve farklı amaçlara hizmet eden bu iki kavramı inceliyor, Mainnet ve Testnet para kazanma yöntemlerini inceliyoruz.

 

Test Ağı Nedir?

Test ağları, test ağları olarak da bilinir. Peki test ağı nedir? Testnet, blockchain geliştiricilerinin Mainnet’e geçmeden önce test amacıyla kullandıkları alternatif bir ağdır. Bu ağ, geliştiricilerin, test ağının çalışabilirliği için son derece önemli olan ana ağdaki tüm işlevleri özgürce denemelerine olanak tanır. Ana ağın sorunsuz çalışması ve geri dönüşü olmayan problemlerle karşılaşmaması için bir testnet aşaması gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle, potansiyel hatalar erken tespit edilebilir ve geliştiriciler herhangi bir denge kaybetmeden tüm ağ işlevlerini deneyebilir.

Mainnet ağ nedir? Test ağına ek olarak bir diğer önemli kavram ise ana ağdır. Peki ana ağ nedir? Mainnet, kripto para birimi projesinin ana ağı anlamına gelen Mainnet olarak da bilinen bir kavramdır. Örneğin ERC-20 standardını kullanan Ethereum zincirinde çalışan bir para biriminin Ethereum zincirinden çıkabilmesi için öncelikle kendi ağına sahip olması ve o ana ağa geçiş yapması gerekir. Ancak mainnet görevi gören tokenlerin öncelikle gerekli testnet aşamasını tamamlaması gerekir.Testin ürettiği son ürüne mainnet denir ve mainnet’in hatasız çalışması çok önemlidir.

 

Test Ağı ve Ana Ağ Arasındaki Farklar

Testnet ve Mainnet Arasındaki Farklar Nelerdir? Testnet ve Mainnet Arasındaki Farklar Nelerdir? Blockchain ve kripto para birimi için çok önemli iki kavram olan Mainnet ve Testnet iyi anlaşılmalıdır. Mainnet ve Testnet’in anlamını anlamak için farklılıklardan bahsedilebilir:

-Test ağı, başka bir birimin zincirini kullanan ve standartlarını uygulaması gereken bir projedir. Ana ağ, kendi zincirine sahip bir kripto para birimidir.

-Testnet projeleri belirteç olur ve ana ağ projeleri belirteç olur.

-Testnet coinleri başkasının ağını kullandığı için olabildiğince çok işlem gerçekleştirebilirken, Mainnet ile coinlerin kendine has fonksiyonları ve özellikleri vardır.

-Ana ağa geçiş yapan madeni paralar, standartlar, hız, maliyetler ve akıllı sözleşme koşulları hakkında kendi kararlarını verir. Bu, projenin kendi şartlarını belirlemesine izin verir.

-Testnet’ten Mainnet’e geçiş yapan projeler, kendilerini geliştiren ve yatırımcılara daha fazla güven veren projelerdir. Sonuç olarak, madalyonun fiyatı da olumlu etkilendi. Kripto paraların borsalarda listelenmesi çok önemli bir konudur, özellikle mükemmel projeler borsalarda listelenmeye hak kazanır. Bu aşamada, ana ağa geçiş yapan paralar, test ağı aşamasında olanlara göre daha ön plandadır. Ana ağa aktarılan tokenler de yatırımcı ve kullanıcı sayısında artış yaşadı. Süreç ilerledikçe bu projelerin görünürlüğü artmaya başladı. Ana ağa sahip bir koin kendi ekosistemini geliştirmeye devam ediyor, dolayısıyla gelecekte diğer koinler için yeni bir alternatif zincir olma potansiyeline sahip.

 

Ana Ağ Kripto Para Birimleri İçin Neden Önemlidir?

Testnet ve Mainnet Arasındaki Farklar Nelerdir? Kripto para birimleri sürekli gelişen projelerdir ve projenin karmaşıklığı, uygulamaya eklenen yeni özelliklere ve desteklenen araçlara bağlıdır. Ayrıca projenin önemli borsalarda kote olması da önemli bir konu. Ana ağ, projenin kendi standartlarını ve kullanım koşullarını belirlemesine izin verdiği için, ana ağa göç eden paralar bu aşamada daha belirgindir.

Ayrıca yatırımcılara ekibin çalışmalarına devam ettiği ve projenin geliştirilme aşamasında olduğu bilgisi verildi. Dolayısıyla ana ağa geçiş, projenin yatırımcı tabanını genişletmeyi hedeflediğini ve kullanıcılara kendi protokol standardı üzerinden yeni özellikler sunmayı planladığını gösteriyor. Bu, daha fazla yatırımcının platformla ilgilenmesine neden oldu.

Ana ağa aktarılacak projeler, daha sonra testnet airdrop’ları gibi olaylar meydana geldiğinde yatırımcılar için önemli bir gelir sağlayabilir. Çünkü Mainnet’e geçiş genellikle proje fiyatının artmasına neden olur.

Dolayısıyla, coin testnet’in ne olduğunu ve yakın gelecekte hangi projelerin mainnet’e taşınacağını araştırdıktan sonra, bu projelerin fiyatlarının artması beklenebilir. Bu aşamada mainnet tarihine yakın projelere yatırım yapmak daha mantıklı olabilir ve geçiş tamamlandıktan sonra yukarı yönlü satış yapmak karlı olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!