Enflasyon Nedir?

Enflasyon Nedir
Enflasyon Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyon Nedir; Genel bir tabir ile enflasyon, fiyatlar üzerinde gerek kalıcı gerek ise genel bir artış meydana gelmesi sonucunda paranın ve satın alma gücünün kaybı anlamına gelmektedir. Ekonomi üzerinde meydana gelen bazı değişiklikler ise karşımıza sık bir şekilde enflasyon nedir sorusunu çıkarmaktadır. Enflasyon ise başka bir tabir ile ifade etmek gerekirse para biriminin ve birimlerinin daha az bir şekilde mal ya da hizmet elde edilmesi anlamı taşımaktadır. Bu konu aynı zamanda yaşam maliyeti üzerinde olan artışlardan ayırt edilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak ise para birimi üzerinden meydana gelen değer kayıpları da ülke ekonomisinin tamamını doğrudan etkilemektedir. Enflasyon hakkında ise merkez bankları da düzenli olarak düzeltmeler sağlamaya ve ekonominin daha sorunsuz bir şekilde çalışma sağlamasına yönelik sürekli olarak deflasyondan kaçınmak için çaba sarf etmektedir.

Enflasyonun Nedenleri Nelerdir?

Ekonomistler hatta buna ek olarak ise akademisyenler tarafından belirlenmiş olan hatta evrensel olarak da kabul görmüş olan herhangi bir teori bulunmamaktadır. Ancak buna ek olarak ise bazı yaygın olarak bilinen hipotez söz konusudur. Bu hipotezler ise;

  • Talep enflasyonu
  • Maliyet enflasyonu
  • Para enflasyonu

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Enflasyon hesaplaması ise, tüketicilerin ödemiş oldukları bedeller üzerinden tüketici harcama oranlarının göz önünde bulundurulması ile birlikte meydana gelmiş olan bir endekstir. Enflasyon ile birlikte ise herhangi bir para birimi üzerinden satın alma gücünde düşüş meydana gelir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!