Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin (BTC) Nedir
Bitcoin (BTC) Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) nedir; 2008 yılında whitepaper (Eşten eşe elektronik nakit sistemi) internette dolaşmaya başlaması ile gündeme gelmiştir. Yaratıcısı olarak Satoshi Nakamoto isimli kişi belirtilmiştir. Nakamoto’ nun kişi veya grup olduğu ve isminin lakap olduğu düşünülmektedir.

Nakamoto BTC yaratıcısıdır ve ilk BTC aktarımını gerçekleştiren kişidir. BTC bir merkeze bağlı olmaması en önemli özelliğidir. Bir firma, kişi veya grup tarafından yönetilmez. BTC sınırlı miktarda üretildiği için daha değerli hale gelmiştir.

Bitcoin Güvenili Mi?

Bitcoin (BTC) nedir; Merkez ile bağlı olmayan sanal para olması güvenliği sağlayan temel etkendir. Merkez ile bağlantısı olmadığı için denetlenemez ve idare edilemez. Bu yüzden Bitcoin manipüle edilemez. Yapılan her işlem dağıtık defterlere yazılarak saklanır.  Bu durum yatırımcılardan birinin herhangi bir korsan saldırıya uğrar veya kayıtlara izinsiz erişilir ise diğer yatırımcılar bunlardan etkilenmez.

Güvenliği gerçekleştiren diğer etmen kriptografi ile korumaya alınmasıdır. Blok zincirleri üzerinde datalar iz bırakır.

BTC işlemleri izlenemez bu durum avantaj ve güvenlik sağlar. Ancak bu özelliği yasadışı faaliyetlere konu olmasına neden olabilmektedir.

Bitcoin (BTC) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Blok zincirinde gelişmiş ekipmanlar ile zorlu matematik problemlerinin çözülmesiyle madencilik faaliyeti yapılmaktadır. Bilgisayarın işlemcilerini kullanarak kanıtlanması ve zincire ilave edilmesiyle BTC ödülü kazanır. Bloğu ilk kanıtlayan madenci yeni yaratılan BTC’leri ve kanıtladığı blok ile gerçekleştirilen işlemlerinden de kazanç sağlamaktadır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!