Dolar (USD) Nedir?

Dolar (USD) Nedir
Dolar (USD) Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar (USD) nedir; Küresel ekonomilerde en fazla kullanılan Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Kanada, Hong Hong gibi farklı ülkelerin para birimi.  Farklı versiyonları olan doların en kuvvetli ve değerli olanı ABD Doları’ dır.

Dolar $ ile sembolleştirilmiştir ve 100 sente eşittir. Piyasalarda dolaşımda olan en eski dolar ABD Doları olarak bilinir.

ABD Doları Nasıl Ortaya Çıktı?

Aslında dolar çeşitli Avrupa ülkelerinde bir gümüş sikke için kullanılan terimdi.

Bir süre sonra Amerika’ da yaşayan İspanyol ve İngiliz toplumları ile olan halk İspanyol pesosu için dolar ifadesini kullanmaya başladı.

İlerleyen süreçte özgürlük için savaşan halk kendi para birimini oluşturmaya çalıştı. 1875 tarihinde Kıta Kongresi ABD Doları isimli para basma kararı verdi ve ABD Doları basımına geçildi.

ABD Doları’ nın Rezerv Para Haline Gelmesi

Rezerv para küresel ekonomilerde uluslararası kuruluş ve merkez bankalarının bünyesinde yer alan ödeme araçları (altın, döviz vb.). Günümüzde ABD Doları en kıymetli rezerv para olarak işlem görür.

ABD Doları öncesine bu konumda İngiliz Sterlini bulunuyordu. 19.yy. altın standardının uygulandığı bir dönemdi. İngiltere’nin altın standardı kullanmaya başlaması para biriminin değer kazanmasına neden oldu.

Daha sonra dünyada hemen hemen her ülke kâğıt para yerine altın kullanmaya başladı. Birinci Dünya Savaşına kadar İngiliz Sterlini değerini korudu. Birinci Dünya Savaşı başlayınca altına olan talep daha da yükseldi. Yaşanan durum sorasında altının kâğıt paraya karşılık kullanımı son buldu ve kâğıt paralar sadece kanunlar nedeni ile kullanıldı. Savaş ile birlikte altın standardını bırakan ülkeler tekrar altın standardına tekrar adapte olamadı. Bir tek ABD Doları altın standardında başarı sağladı. 1944 tarihinde Bretton Woods Anlaşması ile Dünya Bankası ve IMF kuruldu. Bu sırada altına karşılık basımı yapılan tek para birimi ABD Doları oldu. Bu yüzden basım yapılan bütün para birimleri ABD Doları’ na eşitlendi. ABD Doları ise altına eşitlendi.  Bunun için Dolar (USD) nedir; ABD Doları en kuvvetli rezerv para oldu.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!