Filecoin (FIL) Nedir?

Filecoin (FIL) Nedir
Filecoin (FIL) Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filecoin (FIL) nedir; katılımcıların Filecoin zinciri ile dosyalarını internet üzerinde saklamasını sağlayan eşler arası ağ olarak 2020 yılında geliştirilmiştir. Kişisel bilgisayarlar aracılığı ile FIL token ödeyerek ekstra/yedek depolama alanı bir süre kullanma ya da ekstra depolama alanı almasına olanak veren merkeziyetsiz projedir.

Filecoin, sağladığı internete ulaşımı olan her insanın ağa girme izni ile geniş bir data depolama merkezi yaratmayı amaçlar. Merkez üstü bir ağ olan Filecoin denetim ve kullanımı, isteyen herkesin erişebileceği açık piyasalarda sağlanır.

Filecoin (FIL) nedir; bütün katılımcıların data saklamasına ve açık sabit disk alanı ile kazanç elde etmesini amaçlayan bir projedir. Ağ geniş ölçekli data kaynakları ve madencilik faaliyetin içiin ekipman sahibi olan küçük yaratıcılarının da dahil olduğu farklı katılımcılara ödül dağıtmak için geliştirilmiştir.

En önemli dezavantajı farklı sunucularda bölümler şeklinde depolandığı için dosya talebi anında yerine getirilememesidir. Çünkü dosyalar değişik sunuculardan çeşitli hızlarda toplanır ve talep edene iletilir, bu nedenle hızlı sunucuların online olması ve internet hızı ile belirlenir.

Filecoin Çalışma Şekli Nasıldır?

Filecoin ağı, değişik yollar ile dahil olan Filecoin partnerlerinin/eşlerin geliştirdiği dağıtık eşler arası ağ olarak çalışır. Çiftler/eşler ağda bilgi paylaşımı, birbirlerine data transferi ve farklı çiftleri bulmak için yararlandıkları güvenli kanallar ile iletişim sağlar. Ayrıca mesaj ve blok benzeri bilgilerini seri bir şekilde iletildiği kaliteli bağlantı süreci yaşarlar.

Filecoin istemcileri ya da Filecoin nodeleri, blok zinciri düzenleyen ve çalıştığı zaman bütün blok mesajlarının kanıtlayan eşler olarak bilinir. Düğümler ile FIL elde edilir veya Filecoin sanal cüzdanları idare edilir. Filecoin katılımcıları ve öteki madenciler, güvenlik için sözleşmelere göre davranmayan madencilere ceza verir ve bütün bloklarda kanıtların geçerliliğini devamlı doğrular.

Filecoin (FIT) Madencilik Faaliyeti

FIT madencileri, saklama sözleşmeleri üzerinden FIT geliri sağlarlar. Depolama madencilik, istemci datalarını saklama ve zaman geçince saklanmayı kanıtlama amacı ile şifreleme çözmeye şeklinde gerçekleşir. Madenci FIL kazandığı zincir üzerinde 30 saniyelik zaman aralıklarında çeşitli sözleşmeler yaparak ve yeni blok ilave ederek ağa katkı sağlar.

Filecoin katılımcıları dosyalarını saklamak amacı ile madencilere saklama karşılığında ücret verirler. Depolama madencisi dosyaları saklayan ve bir süre sonra sonra doğru bir depolama yaptığını ispatlama sorumluluğu bulunana bilgisayarlardır. Dosya depolama ve başka katılımcıların dosyalarını saklayarak gelir elde etmek isteyen kişiler Filecoin ağına dahil olabilir. Filecoin ağı bir merkezden idare edilmez, isteyenlerin dahil olabildiği açık piyasalarda yönetilir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!